Zəngilan rayonunda Ağalı “Ağıllı kəndi” salınır
Biz “Qarabağın bərpası” sərgisində böyük məmnuniyyətlə iştirak edirik - Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş bu rayonunda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin çoxlu layihələri var.
Onlardan biri artıq həyata keçirilməkdədir, bu, Zəngilan rayonundakı Ağalı “Ağıllı kəndi”dir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin planına əsasən, bu ərazidə, 110 hektar sahədə 200 “ekoloji ev”, 360 yerlik məktəb, uşaq bağçası, ekoloji istilik sisteminə malik olan sosial obyektlər, “ağıllı” işıqlandırma sistemi və tullantıların idarə olunması sistemi yaradılır.
Kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı və istehsalı prosesi alternativ enerji mənbələri hesabına təmin ediləcək.
“Ağıllı kənd” konsepsiyası bir çox xidmətin elektron formata keçirilməsi və “yaşıl” texnologiyaların və digər innovativ ideyaların tətbiq edilməsi yolu ilə Azərbaycanda aqrar sektorun inkişafının stimullaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirilməsini nəzərdə tutur.
Məsələn, Zəngilan rayonunda əkin sahələrinin monitorinqi üçün dronlardan istifadə olunur. Su təchizatı sistemi rəqəmsallaşdırılıb, yeni texnologiyalar vasitəsilə torpağın vəziyyəti öyrənilir və müasir avadanlıqlarla mühüm iqlim göstəricilərinə nəzarət edilir.
30 il əvvəl Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Zəngilan rayonunu tərk etmiş azərbaycanlı qaçqınların tezliklə öz doğma yurdlarına qayıtması bizim üçün çox vacibdir.
Hökumət Qarabağın bərpasına xüsusi diqqət yetirir və işğaldan əziyyət çəkən insanları ən yaxşı şəkildə təmin etmək istəyir.

В Зангиланском районе строится «умная деревня» Агалы
Мы приветствуем участие в выставке «Восстановление Карабаха» – у министерства сельского хозяйства в этом освобожденном регионе Азербайджана много проектов.
Один из них уже реализуется, это «Умная деревня» Агалы в Зангиланском районе.
По плану минсельхоза на этой территории, на площади в 110 гектаров создаются 200 «экологических домов», школа на 360 детей, детский сад, социальные объекты с экологической отопительной системой, «умной» осветительной системой и системой управления отходами.
Процесс переработки и производства сельскохозяйственной продукции будут обеспечиваться альтернативными источниками энергии.
Концепция «Умной деревни» подразумевает нацеленность на стимулирование развития агросектора Азербайджана за счет перевода многих услуг в электронный формат и использование «зеленых» технологий и других новаторских идей.
В частности, для наблюдения за сельхозугодьями в Зангиланском районе задействованы дроны. Цифровизирована система подачи воды, изучение состояния почвы ведется по новым технологиям, мониторинг важных климатических показателей осуществляется с использованием современного оборудования.
Для нас очень важно, чтобы азербайджанские беженцы, покинувшие Зангиланский район 30 лет назад из-за армянской агрессии, как можно скорее вернулись в родные места.
Правительство уделяет особое внимание восстановлению Карабаха и хочет обеспечить пострадавших от оккупации людей всем самым лучшим.