Qarabağın iqtisadi zonalarının perspektivləri
İlahə Abbaszadə, Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi yanında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin nümayəndəsi:
Biz ilk dəfədir ki, beynəlxalq inşaat sərgisində iştirak edirik və onun təşkilindən çox razıyıq. Mən ölkənin Xüsusi İqtisadi Zonalarının Rezidentlərinə Dəstək Departamentini təmsil edirəm.
Bizim strukturumuz bir neçə iqtisadi zonaya nəzarət edir, onlardan ikisi Qarabağda - Ağdam və Cəbrayılda yerləşir. Biz çox şadıq ki, “Qarabağın yenidən qurulması” ekspozisiyası çərçivəsində bu zonalar haqqında danışa bilərik, çünki erməni işğalından azad edilmiş ərazilərin inkişafı Azərbaycan hökumətinin prioritet vəzifələrindən biridir. Qarabağa başqa rayonlardan tikinti şirkətlərinin və digər şirkətlərin gəlməsi alqışlanır və stimullaşdırılır.
Bu ilin sonuna kimi Ağdam (190 hektar) və Cəbrayıl rayonlarında (təxminən 200 hektar) birbaşa iqtisadi zonalara məxsus ərazilərin yaradılması başa çatdırılacaq, mina təmizləmə prosesi başa çatmaq üzrədir.
Yaxın vaxtlarda bu regionda bir neçə tikinti şirkəti təcili ehtiyac duyulan məhsul və materialların istehsalını təşkil edə biləcək. Artıq 2022-ci ildə Cəbrayıl rayonundakı iqtisadi zonada KAMAZ müəssisəsinin, eləcə də bir sıra İran logistika şirkətlərinin və digər maraqlı ölkələrin şirkətlərinin obyektlərinin açılması planlaşdırılır.
İqtisadi zonalarda şirkətlərin fəaliyyət sahələri tətbiqi sənətkarlığı (Cəbrayıl rayonunda xalçaçılıq) da əhatə etməklə, rəngarəng ola bilər.
Bütün iqtisadi zonalara investorların cəlb edilməsi şərtləri standartdır - 10 il ərzində onlar gəlir və əmlak vergilərindən, texnologiya idxalı isə ƏDV-dən və bir sıra gömrük rüsumlarından azad edilir.
Azərbaycan hökuməti iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun, xüsusilə də, məsələn, Naxçıvan Muxtar Respublikasında (Şərur), Sabirabad, Neftçala, Masallı, Hacıqabul, Qaradağ, Sumqayıt, Pirallahı və Balaxanıda iqtisadi zonaların və sənaye parklarının, inkişaf etdirilməsində maraqlıdır.
Əminəm ki, sərgi həm Azərbaycanın özündən, həm də xarici ölkələrdən olan investorların böyük marağına səbəb olacaq və lazımi müzakirələrin aparılmasına imkan verəcək.

Перспективы экономических зон Карабаха
Илаха Аббасзаде (Ilaha Abbaszade), представитель агентства по развитию экономических зон при Министерстве экономики Азербайджана:
Мы впервые участвуем в международной строительной выставке, очень довольны ее организацией. Я представляю департамент по поддержке резидентов специальных экономических зон страны.
Наша структура курирует несколько экономических зон, из них две располагаются в Карабахе – Агдамская и Джебраильская. Мы очень рады, что можем рассказать об этих зонах в рамках экспозиции «Восстановление Карабаха» (Rebuild Karabakh), ведь обустройство территорий, освобожденных от армянской оккупации, входит в число приоритетных задач правительства Азербайджана. Приход в Карабах строительных компаний и компаний из других сфер приветствуется и стимулируется.
До конца текущего года завершится создание непосредственно территорий экономических зон в Агдамском (190 гектаров) и Джебраильском районах (около 200 гектаров), близится к концу процесс разминирования.
В ближайшее время несколько строительных компаний в этом регионе смогут наладить производство остро необходимой продукции и материалов. В Джебраильском районе в экономической зоне уже в 2022 году планируется открытие предприятия КАМАЗ, а также объектов ряда логистических компаний Ирана и компаний других заинтересованных стран.
Сферы деятельности компаний в экономических зонах могут быть различными, вплоть до прикладного мастерства (ковроткачество в Джебраильском районе).
Условия привлечения инвесторов во все экономические зоны стандартные — на 10 лет они освобождаются от налогов на прибыль и на имущество, импорт технологий освобожден от уплаты НДС и ряда таможенных пошлин.
Правительство Азербайджана заинтересовано в развитии ненефтяного сектора экономики, в частности, экономических зон и индустриальных парков, например, в Нахчыванской автономной республике (Шарурская), Сабирабаде, Нефтечале, Массалы, Гаджигабуле, Гададаге, Сумгайыте, Пираллахи и Балаханы.
Уверена, что у инвесторов из самого Азербайджана и из иностранных государств выставка вызовет большой интерес и позволит провести необходимые обсуждения.