Füzuli və Cəbrayıl rayonlarında yaşayış kompleksləri inşa edirik
Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA) “Qarabağın bərpası” sərgisində Füzuli və Cəbrayıl rayonlarında iri yaşayış komplekslərinin inşası  ilə bağlı iki layihə təqdim edib.
Layihələr maketlər, video məlumat və promo  məhsullar şəklində təqdim olunur.
Cəbrayıl rayonunda bütün müasir standartlara cavab verən 7,87 hektar ərazidə 33 evdən ibarət kompleksin inşası  planlaşdırılır. Burada iki girişli yeddi beşmərtəbəli bina, iki girişli altı dördmərtəbəli bina və iyirmi dördmərtəbəli bina tikiləcəkdir. Ümumilikdə 712 mənzil olacaq.
Füzulidə 9,8 hektar ərazidə 38 binadan  ibarət kompleks yaradılacaq, 4-5-6-7 mərtəbəli, ümumilikdə 846 mənzilin tikintisi nəzərdə tutulub.
Baş plana əsasən, evlərin qarşısındakı ərazilər uşaq meydançaları, idman trenajorları, velosiped yolları ilə təchiz olunacaq, yaxınlıqda sosial və kommersiya infrastrukturu obyektləri yerləşdiriləcək.
Eyni zamanda, artıq Füzuli  şəhəri ərazisində dörd kvartalın tikintisinə başlanılıb. Şəhərin beşinci və altıncı kvartallarının inşası üçün tikinti şirkətləri arasında keçirilən tenderlərin qalibləri 2022-ci ilin noyabrında elan ediləcək MİDA-nın keçirdiyi tender nəticəsində müəyyən ediləcək.
Hər bir podratçı, bir qayda olaraq, iki-üç il ərzində kompleksləri təhvil verməyi öhdəsinə götürəcək. Podratçılar əsasən yerli tikinti şirkətləridir ki, bu da daxili iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun fəal inkişafını vurğulayır.

Строим жилые комплексы в Физулинском и Джебраильском районах
Государственное агентство жилищного строительства Азербайджана (MİDA) представило на выставке «Восстановление Карабаха» два проекта строительства крупных жилых комплексов в Физулинском и Джебраильском районах.
Проекты представлены в виде макетов, видеоинформации и промопродукции.
В Джебраильском районе запланирован комплекс из 33 домов на площади 7,87 гектара и будет отвечать всем современным стандартам. Здесь возведут семь пятитиэтажных домов с двумя подъездами, шесть четырехэтажных с двумя подъездами и двадцать четырехэтажных домов. Всего будет 712 квартир.
В Физули комплекс из 38 домов будет создан на площади 9,8 гектара, запланировано строительство 4-5-6-7-этажных домов – всего 846 квартир.
Согласно генплана, территории перед домами оборудованы детскими площадками, спортивными тренажерами, велосипедными дорожками, рядом будут находиться объекты социально-торговой инфраструктуры.
При этом в Физули уже начато строительство трех кварталов городского района. А победители тендеров среди строительных компаний по застройке пятого и шестого кварталов городского района определятся в результате тендера MİDA, который будет объявлен в ноябре 2022 года.
Каждый подрядчик, как правило, обязуется сдавать комплексы в течение двух-трех лет. Подрядчики — в основном местные строительные компании, что подчеркивает активное развитие ненефтяного сектора отечественной экономики.