Qarabağın Dirçəlişində Əməkdaşlıq və Həmrəylik: “Rebuild Karabakh” – Tərəfdaşlar və Donorların Dəstəyi
15 yanvar 2025
Qarabağ Dirçəliş Fondu artıq 5 ildir ki, “Caspian Event Organisers” şirkəti ilə əməkdaşlıq edərək “Rebuild Karabakh” sərgisində iştirak edir. Bu sərgi, Qarabağın bərpasına həsr olunmuş yeganə ixtisaslaşmış tədbir olmaqla yanaşı, dövlət və özəl sektorun əməkdaşlığını gücləndirən vacib bir biznes platformasıdır.
Bu il “Rebuild Karabakh” sərgisi 5 illik Yubileyini qeyd edəcək. Sərgidə hər il olduğu kimi, bu il də Azərbaycanın inkişafına və Qarabağ bölgəsinin bərpasına dair mövzulara diqqət yönəldiləcək. Sərginin keçirildiyi illər ərzində sərgidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev sərginin iştirakçılarına və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlamışdır. Məktub sərginin rəsmi açılış mərasimində səsləndirilmiş, eləcə də sərginin kataloqunda dərc olunmuş və rəsmi saytında yerləşdirilmişdir.
Qarabağ Dirçəliş Fondu sərgidə iştirak etməklə Qarabağın bərpası və yenidənqurulması istiqamətində görülən işləri dəstəkləyir. Fondun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev çıxışında "Rebuild Karabakh" sərgisinin Qarabağın bərpası üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini xüsusi vurğulamışdır: “Biz hər il “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin mütəmadi olaraq təşkil etdiyi “Rebuild Karabakh” sərgisində öz stendimizlə iştirak edirik. Stendimizdə daim maraqlı aktivasiyalar təşkil olunur, məsələn, “puzzle oyunları”. Oyun zamanı iştirakçılar faktiki olaraq tarixi abidəni bərpa etməyə çalışırlar və qalib gəldikdə hədiyyə əldə edirlər. Eyni zamanda, stenddə Fondun layihələri haqqında məlumat da təqdim edilir. Mən bu tədbiri xüsusilə qeyd etmək istəyirəm, çünki sərginin keçirilməsindən əldə olunan gəlirin bir qismi təşkilatçılar tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edilir. Son üç il ərzində 110 min AZN-dən çox vəsait ianə edilmişdir. Bu isə mənim fikrimcə, həmrəyliyin təzahürüdür və digər şirkətlər və təşkilatlar üçün maraqlı bir nümunə ola bilər." – deyə o bildirmişdir.
Sərginin məqsədi Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etmək, eləcə də Qarabağda baş verən müsbət dəyişiklikləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır. Sərginin əsas hədəfi isə Qarabağ üçün xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etmək və investisiyaların həcmini artırmaqdır. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
İşğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq üçün təşkilatçıların təşəbbüsü ilə hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürülür. 2021-ci ildən etibarən hazırkı dövrə qədər ümumilikdə 110 min AZN-dən çox ianə bağışlanmışdır.
025-ci ildə təşkil ediləcək sərgilərlə bağlı yenilənən məlumatları şirkətin rəsmi internet səhifəsindən (https://exhibitions.ceo.az/az/exhibitions-calendar) və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Cooperation and Solidarity in the Revival of Karabakh: Rebuild Karabakh – Support of Partners and Donors
15 january 2025
The Karabakh Revival Fund has been cooperating with Caspian Event Organisers for 5 years and participating in the "Rebuild Karabakh" exhibition. The "Rebuild Karabakh" exhibition, the only specialized event dedicated to the reconstruction of Karabakh, also serves as an important business platform that strengthens cooperation between the public and private sectors.
This year, the "Rebuild Karabakh" exhibition will celebrate its 5th anniversary. As in previous years, the exhibition will focus on the development of Azerbaijan and the reconstruction of the Karabakh region. Over the years, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has sent a congratulatory letter to the participants and guests of the exhibition. This letter was read out during the official opening ceremony and was also published in the exhibition catalogue and posted on the official website.
By participating in the exhibition, the Karabakh Revival Fund supports the efforts being made to rebuild and reconstruct Karabakh. The Chairman of the Fund's Board, Rahman Gadzhiev, emphasized the importance of the "Rebuild Karabakh" exhibition for the region's restoration: "We participate every year in the “Rebuild Karabakh” exhibition, organized by Caspian Event Organisers (CEO), with our own stand. There are always engaging activities at the stand, such as “puzzle games”. During the game, participants try to restore a historical monument and win prizes if they succeed. The stand also provides information about the Fund's projects. I would like to especially highlight this event, as part of the revenue generated from the exhibition is donated to the Karabakh Reconstruction Fund. Over the past three years, more than 110,000 manats have been donated. In my opinion, this is a display of solidarity and can serve as an interesting example for other companies and organizations," he noted.
The goal of the exhibition is to attract organizations and businesses to the processes of Karabakh's restoration and to inform the global public about the positive changes taking place in the region. The main objective of the exhibition is to involve foreign companies in the development of Karabakh, the restoration of infrastructure, and the construction of civil facilities, as well as to increase the volume of investments. The variety of innovative products, services, and solutions presented at the exhibition creates opportunities for new contracts to be signed between representatives of different sectors to implement joint projects in Karabakh.
To support the work of restoring and reconstructing the liberated territories, each participant in the exhibition has donated funds to the Karabakh Revival Fund. Since 2021, more than 110,000 manats have been donated.
Updated information on exhibitions organized in 2025 can be found on the official website of the company (https://exhibitions.ceo.az/en/exhibitions-calendar) and on its social media pages.