Qarabağın Dirçəlişində Əməkdaşlıq və Həmrəylik: “Rebuild Karabakh” – Tərəfdaşlar və Donorların Dəstəyi
15 yanvar 2025
Qarabağ Dirçəliş Fondu artıq 5 ildir ki, “Caspian Event Organisers” şirkəti ilə əməkdaşlıq edərək “Rebuild Karabakh” sərgisində iştirak edir. Bu sərgi, Qarabağın bərpasına həsr olunmuş yeganə ixtisaslaşmış tədbir olmaqla yanaşı, dövlət və özəl sektorun əməkdaşlığını gücləndirən vacib bir biznes platformasıdır.
Bu il “Rebuild Karabakh” sərgisi 5 illik Yubileyini qeyd edəcək. Sərgidə hər il olduğu kimi, bu il də Azərbaycanın inkişafına və Qarabağ bölgəsinin bərpasına dair mövzulara diqqət yönəldiləcək. Sərginin keçirildiyi illər ərzində sərgidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev sərginin iştirakçılarına və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlamışdır. Məktub sərginin rəsmi açılış mərasimində səsləndirilmiş, eləcə də sərginin kataloqunda dərc olunmuş və rəsmi saytında yerləşdirilmişdir.
Qarabağ Dirçəliş Fondu sərgidə iştirak etməklə Qarabağın bərpası və yenidənqurulması istiqamətində görülən işləri dəstəkləyir. Fondun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev çıxışında "Rebuild Karabakh" sərgisinin Qarabağın bərpası üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini xüsusi vurğulamışdır: “Biz hər il “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin mütəmadi olaraq təşkil etdiyi “Rebuild Karabakh” sərgisində öz stendimizlə iştirak edirik. Stendimizdə daim maraqlı aktivasiyalar təşkil olunur, məsələn, “puzzle oyunları”. Oyun zamanı iştirakçılar faktiki olaraq tarixi abidəni bərpa etməyə çalışırlar və qalib gəldikdə hədiyyə əldə edirlər. Eyni zamanda, stenddə Fondun layihələri haqqında məlumat da təqdim edilir. Mən bu tədbiri xüsusilə qeyd etmək istəyirəm, çünki sərginin keçirilməsindən əldə olunan gəlirin bir qismi təşkilatçılar tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edilir. Son üç il ərzində 110 min AZN-dən çox vəsait ianə edilmişdir. Bu isə mənim fikrimcə, həmrəyliyin təzahürüdür və digər şirkətlər və təşkilatlar üçün maraqlı bir nümunə ola bilər." – deyə o bildirmişdir.
Sərginin məqsədi Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etmək, eləcə də Qarabağda baş verən müsbət dəyişiklikləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır. Sərginin əsas hədəfi isə Qarabağ üçün xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etmək və investisiyaların həcmini artırmaqdır. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
İşğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq üçün təşkilatçıların təşəbbüsü ilə hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürülür. 2021-ci ildən etibarən hazırkı dövrə qədər ümumilikdə 110 min AZN-dən çox ianə bağışlanmışdır.
025-ci ildə təşkil ediləcək sərgilərlə bağlı yenilənən məlumatları şirkətin rəsmi internet səhifəsindən (https://exhibitions.ceo.az/az/exhibitions-calendar) və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Сотрудничество и солидарность в восстановлении Карабаха: поддержка партнёров и доноров на выставке «Rebuild Karabakh»
15 января 2025
Фонд Возрождения Карабаха уже 5 лет сотрудничает с компанией «Caspian Event Organisers» и участвует в выставке «Rebuild Karabakh». Единственная специализированная выставка, посвящённая восстановлению Карабаха, «Rebuild Karabakh», также является важной бизнес-платформой, укрепляющей сотрудничество государственного и частного секторов.
В этом году выставка «Rebuild Karabakh» отметит свой 5-летний юбилей. Как и в предыдущие годы, в этом году также будут рассмотрены вопросы развития Азербайджана и восстановления Карабахского региона. За годы проведения выставки Президент Азербайджанской Республики, господин Ильхам Алиев направил участникам и гостям выставки приветственное письмо. Это письмо было зачитано на официальной церемонии открытия выставки, а также опубликовано в каталоге выставки и размещено на официальном сайте.
Участвуя в выставке, Фонд Возрождения Карабаха поддерживает работы, проводимые по восстановлению и реконструкции Карабаха. Председатель Правления Фонда Рахман Гаджиев в своём выступлении подчеркнул важность выставки «Rebuild Karabakh» для восстановления Карабаха: «Мы участвуем на выставке «Rebuild Karabakh», организуемой компанией «Caspian Event Organisers» (CEO) каждый год, с нашим стендом. На стенде всегда проводятся интересные активизации, например, «пазл-игры». В ходе игры участники фактически пытаются восстановить исторический памятник и получают призы, если выигрывают. Также на стенде предоставляется информация о проектах Фонда. Я хочу особо отметить это мероприятие, поскольку часть дохода, полученного от проведения выставки, организаторы передают в фонд восстановления Карабаха. За последние три года было пожертвовано более 110 тысяч манатов. Это, на мой взгляд, проявление солидарности, и может стать интересным примером для других компаний и организаций» — отметил он.
Цель выставки — привлечь организации и предприятия к процессам восстановления Карабаха, а также донести до мировой общественности позитивные изменения, происходящие в Карабахе. Основная задача выставки — привлечь иностранные компании к участию в развитии Карабаха, восстановлении инфраструктуры и строительстве гражданских объектов, а также увеличить объем инвестиций. Разнообразие представленных на выставке инновационных продуктов, услуг и решений создаёт возможность заключения новых контрактов между представителями различных отраслей для реализации совместных проектов в Карабахе.
Для поддержки работ по восстановлению и реконструкции освобождённых территорий по инициативе организаторов, каждый участник выставки перевёл средства на Фонд Возрождения Карабаха в виде пожертвований. С 2021 года по настоящее время было пожертвовано более 110 тысяч манатов.
Обновлённую информацию о выставках, которые будут организованы в 2025 году, можно получить на официальном сайте компании (https://exhibitions.ceo.az/ru/exhibitions-calendar) и на её страницах в социальных сетях.