Qarabağın bərpasında türk dövlətlərinin birgə gücü
Mən Türkiyə vətəndaşıyam və Okuklu Holdinq olaraq Azərbaycanda fəaliyyət göstəririk. Bizim məqsədimiz Türkiyə, Azərbaycan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkmənistan arasında ticari əlaqələrin inkişafına dəstək vermək, türk dövlətlərinin şirkətlərinin Azərbaycanda yerləşməsini və istehsal etdikləri məhsulları bu bazarda ən əlverişli şəkildə təqdim etmələrini təmin etməkdir.
Bu gün bu sərgidə özbək qardaşlarımızı dəstəkləmək üçün onların yanındayam. Burada Qarabağın bərpasında istifadə oluna biləcək yüksək keyfiyyətli, münasib qiymətli və innovativ məhsullar təqdim olunur. Məsələn, armatur əvəzinə istifadə oluna biləcək yeni nəsil yüngül, lakin möhkəm materiallar, eləcə də “bazalt pambığı” adlanan daş yunu sərgidə nümayiş etdirilir.
Azərbaycan ilə Türk dünyası arasında Gömrük Birliyi anlaşmasının olması ticarət əlaqələrinin daha intensiv və dinamik şəkildə inkişafına şərait yaradır. Mən arzulayıram ki, Türk dünyasının məhsullarına daha çox diqqət yönəldilsin. Çünki bizim bir ailəmiz var — o da Türk dünyasıdır.
Qarabağın yenidən qurulmasında Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistandan gətirilən materialların həm keyfiyyət, həm də qiymət baxımından üstün olacağına inanıram. Bu məhsullar regionun inkişafına və tikinti proseslərinin səmərəliliyinə mühüm töhfə verəcək.
Türk dövlətləri arasında münasibətlərdə böyük canlanma müşahidə olunur. Mən inanıram ki, “Azərbaycan Orta Asiyanın ticarət mərkəzi olacaq” fikri artıq reallığa çevrilir.

Единая сила тюркских государств в восстановлении Карабаха
Я гражданин Турции и представляю Okuklu Holding, который активно работает в Азербайджане. Наша миссия — развивать торговые связи между Турцией, Азербайджаном, Узбекистаном, Казахстаном, Кыргызстаном и Туркменистаном, помогать компаниям тюркских стран закрепляться на азербайджанском рынке и эффективно реализовывать свою продукцию.
Сегодня я нахожусь на выставке, чтобы поддержать наших узбекских братьев. Здесь представлены качественные, доступные и инновационные материалы, которые могут быть использованы в восстановлении Карабаха. Например, экспонируются новые композитные материалы, способные заменить арматуру — они столь же прочны, но при этом легче, а также базальтовая вата (каменная вата), используемая в строительстве.
Таможенное соглашение между странами Тюркского мира создаёт возможности для более быстрого и интенсивного развития торговли. Я хотел бы, чтобы в Азербайджане уделялось больше внимания продукции тюркских государств, ведь у нас одна семья — Тюркский мир.
Уверен, что материалы, поставляемые из Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана и Турции, обеспечат высокое качество и выгодные цены при восстановлении Карабаха. Мы наблюдаем значительное оживление во взаимоотношениях между странами Тюркского мира.
Высказанная мысль о том, что «Азербайджан станет торговым центром Центральной Азии», уже становится реальностью.