Qarabağda sənaye parklarının yaradılmasına hazırlıq
Samir Məmmədov, “Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı” MMC-nin İnvestisiyalar və biznesə dəstək şöbəsinin rəhbəri
“Rebuild Karabakh” sərgisində biz Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi yanında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyini təmsil edirik. Məqsədimiz isə ziyarətçiləri Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin inkişafı ilə bağlı görülən işlər ilə tanış etmək, yeni sənaye parklarını, sənaye parklarının rezidentlərinə verilən imkanları nümayiş etdirməkdir.
Sərgidə eyni zamanda 190 hektar ərazisi olan Ağdam sənaye parkı və Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda yaradılacaq “Araz vadisi İqtisadi zonası” sənaye parkı təqdim olunur. Hazırda hər iki park planlaşdırma mərhələsindədir. Ağdamda sənaye parkının yaradılmasının birinci mərhələsi ərazinin minalardan təmizlənməsi ilə bağlıdır. Ağdamda infrastruktur işləri aparılır, elektrik xətləri, su boruları və digər kommunikasiyalar çəkilir.
Biz sənaye parklarının rezidenti ola biləcək şirkətlər, müəssisələr, istehsal sahələrinin yerləşdirilməsində maraqlı tərəfdaşlar tapmağa çalışırıq. Azərbaycan hökuməti qeyri-neft sektorunu fəal şəkildə inkişaf etdirir və sənaye parklarımız bu prosesdə, o cümlədən Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində böyük rol oynayır.
Ağdam sənaye parkının və “Araz vadisi İqtisadi zonası” sənaye parkının potensial rezidentləri ilə görüşlər nəticəsində Ağdam parkı üçün bir sıra maraqlı layihələr ortaya çıxıb. İnvestorların tam işləyə bilməsi üçün bu obyektin tezliklə açılmasını gözləyirik. Bütün maraqlı tərəfləri bu layihələrdə iştiraka dəvət edirik.

Подготовка к созданию промышленных парков Карабаха
Самир Мамедов, руководитель отдела инвестиций и поддержке бизнеса ООО «Сумгайытский химический промышленный парк»
На выставке Rebuild Karabakh представлено Агентство по развитию экономических зон при Министерстве экономики Азербайджана. Цель – ознакомление посетителей с работами, которые были проделаны в области развития ненефтяной промышленности Азербайджана, демонстрация новых промышленных парков, возможностей, которые предоставляются резидентам промпарков.
На выставке представлен также Агдамский промышленный парк площадью 190 га, и промышленный парк «Экономическая зона долины Араз», который будет создан в Восточно-Зангезурском экономическом районе Азербайджана. На данный момент оба парка находятся на стадии планирования. Первая фаза создания промпарка в Агдаме связана с разминированием территории. В Агдаме осуществляются инфраструктурные работы, прокладываются кабели ЛЭП, водопроводы, другие коммуникации.
Мы стараемся найти компании, предприятия, которые могут стать резидентами промпарков, партнеров, заинтересованных в развертывании производственных мощностей. Азербайджанское государство активно развивает ненефтяной сектор, и наши промышленные парки играют огромную роль в этом процессе, в том числе – на освобожденных территориях Азербайджана.
В результате встреч с потенциальными резидентами Агдамского промпарка и промпарка «Экономическая зона долины Араз» появился ряд интересных проектов для агдамского парка. Ждем скорейшего открытия данного объекта, чтобы инвесторы могли полноценно функционировать. Приглашаем всех заинтересованных лиц принять участие в этих проектах.