Qarabağda sənaye parklarının yaradılmasına hazırlıq
Samir Məmmədov, “Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı” MMC-nin İnvestisiyalar və biznesə dəstək şöbəsinin rəhbəri
“Rebuild Karabakh” sərgisində biz Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi yanında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyini təmsil edirik. Məqsədimiz isə ziyarətçiləri Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin inkişafı ilə bağlı görülən işlər ilə tanış etmək, yeni sənaye parklarını, sənaye parklarının rezidentlərinə verilən imkanları nümayiş etdirməkdir.
Sərgidə eyni zamanda 190 hektar ərazisi olan Ağdam sənaye parkı və Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda yaradılacaq “Araz vadisi İqtisadi zonası” sənaye parkı təqdim olunur. Hazırda hər iki park planlaşdırma mərhələsindədir. Ağdamda sənaye parkının yaradılmasının birinci mərhələsi ərazinin minalardan təmizlənməsi ilə bağlıdır. Ağdamda infrastruktur işləri aparılır, elektrik xətləri, su boruları və digər kommunikasiyalar çəkilir.
Biz sənaye parklarının rezidenti ola biləcək şirkətlər, müəssisələr, istehsal sahələrinin yerləşdirilməsində maraqlı tərəfdaşlar tapmağa çalışırıq. Azərbaycan hökuməti qeyri-neft sektorunu fəal şəkildə inkişaf etdirir və sənaye parklarımız bu prosesdə, o cümlədən Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində böyük rol oynayır.
Ağdam sənaye parkının və “Araz vadisi İqtisadi zonası” sənaye parkının potensial rezidentləri ilə görüşlər nəticəsində Ağdam parkı üçün bir sıra maraqlı layihələr ortaya çıxıb. İnvestorların tam işləyə bilməsi üçün bu obyektin tezliklə açılmasını gözləyirik. Bütün maraqlı tərəfləri bu layihələrdə iştiraka dəvət edirik.

Preparations for the establishment of industrial parks in Karabakh
At the Rebuild Karabakh exhibition, we represent the Agency for the Development of Economic Zones under the Ministry of Economy of Azerbaijan; our goal is to familiarize visitors with the work that has been done in the development of the non-oil industry in Azerbaijan, to demonstrate new industrial parks, the opportunities that are provided to residents of industrial parks.
The exhibition also presents the Aghdam industrial park with an area of ​​190 hectares, and the industrial park “Economic Zone of the Araz Valley”, which will be created in the East Zangezur economic region of Azerbaijan. At the moment, both parks are at the planning stage. The first phase of the creation of an industrial park in Aghdam is associated with the clearance of the territory. Infrastructure work is being carried out in Aghdam, power lines, water pipes and other communications are being laid.
We are trying to find companies, enterprises that can become residents of industrial parks, partners interested in the deployment of production facilities. The Azerbaijani state is actively developing the non-oil sector, and our industrial parks play a huge role in this process, including in the liberated territories of Azerbaijan.
As a result of meetings with potential residents of the Aghdam industrial park and the industrial park "Economic Zone of the Araz Valley", a number of interesting projects have emerged for the Aghdam Park. We are waiting for the early opening of this facility so that investors can fully function. We invite all interested parties to take part in these projects.