Qarabağa təhlükəsiz qayıdış
Vüqar Süleymanov, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri
Azərbaycan 2030 - Milli prioritetlərindən biri də “Böyük Qayıdış” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin mina və müharibənin partlayıcı qalıqlarından təmizlənməsidir. Qarabağa təhlükəsiz qayıdış – minatəmizləmə fəaliyyətindən başlayır. Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) qarşısında duran başlıca hədəfi insanların təhlükəsiz və dayanıqlı qayıdışını təmin etməkdir. Məlum olduğu kimi humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarının icrası ilə yanaşı ANAMA partlayıcı sursatların təhlükəsinə dair maarifləndirmə istiqamətində də geniş fəaliyyət öhdəliyi daşıyır. Belə ki, Agentlik 2-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişaf” Rebuild Karabakh 2022 sərgisində Qarabağda ANAMA tərəfindən icra edilən fəaliyyəti əks etdirən elementlər, əməliyyatlar zamanı zərərsizləşdirilmiş mina və partlamamış hərbi sursatların maketləri nümayiş olunacaqdır. Eləcə də təhlükəli ərazilərin əlamətləri, mina xəbərdaredici işarələr, riskli ərazilərdə davranış qaydaları barədə ziyarətçilər və sərgi iştirakçıları interaktiv sahə vasitəsilə məlumatlandırılacaqlar. Həmçinin, innovativ həllərin, yeni texnologiyaların tətbiqi çərçivəsində ANAMA ərazilərin tədqiqat işlərində dünya təcrübəsində ilk dəfə istifadə olunan dronlarla toplanmış məlumatın “Uzaq Məsafədən (Havadan) Mina sahələrinin Tədqiqatı” (RAMS) texnologiyası vasitəsilə emalını təmin edən xüsusi multi sensor cihazlar ilə təchiz olunmuş dronları nümayiş etdirəcək. Ölkəmizin qarşılaşdığı mina probleminin miqyası, mövcud problemin bərpa-quruculuq işlərinə, eləcə də keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışına yaratdığı maneələr barədə yerli və beynəlxalq ictimaiyyəti məlumatlandırmaqda bu kimi ixtisaslaşmış sərgilərin rolu yüksəkdir.
Qarabağda icra edilən minatəmizləmə fəaliyyəti və əlaqələndirilmiş şəkildə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin gedişatı ilə tanış olmaq məqsədilə Sizləri 2-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişaf” Rebuild Karabakh 2022 sərgisinə dəvət edirik.

Safe return to Karabakh
Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA).
Azerbaijan 2030 - One of the national priorities is the clearing of mines and explosive remnants of war in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan within the framework of the "Great Return" project. A safe return to Karabakh begins with demining. For this purpose, the primary goal of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) is to ensure people’s safe and sustainable return. As it is known, in addition to humanitarian demining operations, ANAMA is also responsible for a wide range of activities raising awareness about the danger of explosive munitions. Thus, the Agency will introduce elements reflecting the activities carried out by ANAMA in Karabakh, models of defused mines and unexploded military munitions at the 2nd Azerbaijan International "Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh" Rebuild Karabakh 2022 exhibition. Also, visitors and exhibitors will be informed about indications of dangerous areas, mine warning signs, rules of behavior in risky areas through an interactive zone. Also, ANAMA will demonstrate drones equipped with special multi-sensor devices that enable the processing of information collected by drones using the "Remote (Aerial) Minefield Survey" (RAMS) technology, which is used for the first time in the world experience for surveying areas within the framework of the application of innovative solutions and new technologies. The role of such specialised exhibitions is high in informing the local and international community about the extent of the landmine problems faced by our country, the obstacles created by the current problem to the restoration and construction works, as well as the return of the former internally displaced persons.
We invite you to the 2nd Azerbaijan International "Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh" Rebuild Karabakh 2022 exhibition in order to get acquainted with the demining activities carried out in Karabakh and the progress of coordinated restoration and reconstruction works.