Qarabağa təhlükəsiz qayıdış
Vüqar Süleymanov, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri
Azərbaycan 2030 - Milli prioritetlərindən biri də “Böyük Qayıdış” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin mina və müharibənin partlayıcı qalıqlarından təmizlənməsidir. Qarabağa təhlükəsiz qayıdış – minatəmizləmə fəaliyyətindən başlayır. Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) qarşısında duran başlıca hədəfi insanların təhlükəsiz və dayanıqlı qayıdışını təmin etməkdir. Məlum olduğu kimi humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarının icrası ilə yanaşı ANAMA partlayıcı sursatların təhlükəsinə dair maarifləndirmə istiqamətində də geniş fəaliyyət öhdəliyi daşıyır. Belə ki, Agentlik 2-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişaf” Rebuild Karabakh 2022 sərgisində Qarabağda ANAMA tərəfindən icra edilən fəaliyyəti əks etdirən elementlər, əməliyyatlar zamanı zərərsizləşdirilmiş mina və partlamamış hərbi sursatların maketləri nümayiş olunacaqdır. Eləcə də təhlükəli ərazilərin əlamətləri, mina xəbərdaredici işarələr, riskli ərazilərdə davranış qaydaları barədə ziyarətçilər və sərgi iştirakçıları interaktiv sahə vasitəsilə məlumatlandırılacaqlar. Həmçinin, innovativ həllərin, yeni texnologiyaların tətbiqi çərçivəsində ANAMA ərazilərin tədqiqat işlərində dünya təcrübəsində ilk dəfə istifadə olunan dronlarla toplanmış məlumatın “Uzaq Məsafədən (Havadan) Mina sahələrinin Tədqiqatı” (RAMS) texnologiyası vasitəsilə emalını təmin edən xüsusi multi sensor cihazlar ilə təchiz olunmuş dronları nümayiş etdirəcək. Ölkəmizin qarşılaşdığı mina probleminin miqyası, mövcud problemin bərpa-quruculuq işlərinə, eləcə də keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışına yaratdığı maneələr barədə yerli və beynəlxalq ictimaiyyəti məlumatlandırmaqda bu kimi ixtisaslaşmış sərgilərin rolu yüksəkdir.
Qarabağda icra edilən minatəmizləmə fəaliyyəti və əlaqələndirilmiş şəkildə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin gedişatı ilə tanış olmaq məqsədilə Sizləri 2-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişaf” Rebuild Karabakh 2022 sərgisinə dəvət edirik.

​​​​​​​Безопасное возвращение в Карабах
Вугар Сулейманов, Председатель Правления Агентства по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA).
Азербайджан 2030 - Одним из национальных приоритетов является обезвреживание мин и взрывоопасных военных объектов на освобожденных территориях Азербайджанской Республики в рамках проекта «Великое возвращение». Безопасное возвращение в Карабах начинается с разминирования. В этой связи основной целью Агентства по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA) является обеспечение безопасного и устойчивого возвращения людей. Как известно, помимо гуманитарных операций по разминированию, ANAMA также отвечает за широкий спектр мероприятий в направлении просвещения об опасности взрывоопасных боеприпасов. Так, на 2-й Азербайджанской Международной Выставке «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» 2022 Агентство представит экспонаты, отражающие деятельность, проводимую ANAMA в Карабахе, макеты обезвреженных мин и неразорвавшихся боеприпасов. Посетители и участники выставки будут также ознакомлены с обозначениями опасных зон, предупредительными знаками о минах, правилами поведения в опасных зонах в интерактивном формате. В рамках применения инновационных решений и новых технологий ANAMA продемонстрирует беспилотники, оснащенные специальными мультисенсорными устройствами, позволяющими обрабатывать информацию, собираемую беспилотниками с использованием технологии «Дистанционная (воздушная) съемка минных полей» (RAMS), которая впервые в мире используется при съемке местности. Роль подобных специализированных выставок весьма важна для информирования местного и международного сообщества о масштабах минной проблемы, с которой столкнулась наша страна, о препятствиях, создаваемых этой проблемой для работ по восстановлению и реконструкции, а также для возвращения вынужденных переселенцев в места их прошлого проживания.
Приглашаем вас на 2-ю Азербайджанскую Международную Выставку «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» 2022 для ознакомления с проводимыми в Карабахе мероприятиями по разминированию и ходом скоординированных работ по восстановлению и реконструкции.