Qarabağ üçün “ağıllı kənd” layihələri!
“Rebuild Karabakh” sərgisində iki nəhəng maketi nümayiş etdiririk. Onlardan biri Azərbaycanın Füzuli rayonunun Dövlətyarlı kəndində tikiləcək “ağıllı kənd” modelidir. Oktyabr ayının 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci xanım Mehriban Əliyeva bu layihə ilə tanış olublar, dövlət başçısı yaşıl və alternativ enerjidən istifadə, “ağıllı idarəetmə” sisteminin olacağı “ağıllı kənd” layihəsinin təməlini qoydu.
Zəngilan rayonunun Ağalı kəndi üçün bütün regiondakı ilk layihəni hazırlamışıq. Bu gün, 20 oktyabr tarixi Zəngilanın erməni işğalından azad edildiyi günüdür.
“Ağıllı kənd” layihəsinin sifarişçisi Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyidir, lakin həyata keçirilməsi də daxil olmaqla            ideyanın özü tamamilə “AS Group Investment” şirkətinin işidir. Hesab edirik ki, “ağıllı kənd” ölkənin azad edilmiş ərazilərinin bərpası baxımından ən vacib layihədir.
Ümumiyyətlə, “AS Group Investment” şirkəti loqistika, kənd təsərrüfatı sektoru və başqa sahələr üçün həll variantları təklif edir. Xarici tərəfdaşlar və investorlar da daxil olmaqla əməkdaşlığa hazırıq. “Rebuild Karabakh” sərgisində - Azərbaycan tarixində işğal edilmiş ərazilərin bərpasına həsr olunmuş ilk sərgidə iştirak etməkdən məmnunuq. Hamımız bu anı çoxdan gözləyirdik və bu gün belə bir sərginin keçirilməsinə çox şadıq. Düşünürəm ki, iştirakçı şirkətlərin hər biri bu fikirlərimə şərik olacaq, “Rebuild Karabakh” sərgisi hər kəs üçün əsl bayramdır!

Проекты «умного села» – для Карабаха!
На выставке Rebuild Karabakh демонстрируем два огромных макета. Один – макет «умного села», которое будет построено в селе Девлетъярлы Физулинского района Азербайджана. 17 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с этим проектом, глава государства заложил фундамент «умного села», где ожидается применение зеленой и альтернативной энергии, системы «умное управление».
Самый же первый проект во всем регионе мы подготовили для села Агалы в Зангиланском районе. Сегодня, 20 октября, отмечается День освобождения Зангилана от армянской оккупации.
Заказчиком проекта «умное село» является Министерство сельского хозяйства Азербайджана, но сама идея, в том числе ее воплощение, – целиком и полностью работа AS Group Investment. Мы считаем, что «умное село» – важнейший проект с точки зрения восстановления освобожденных территорий страны.
В целом же AS Group Investment предлагает решения для логистики, агросектора и пр. Мы открыты для сотрудничества, в том числе с зарубежными партнерами и инвесторами. Рады участвовать в Rebuild Karabakh – первой в истории Азербайджана выставке, посвященной восстановлению деоккупированных территорий. Мы все очень долго ждали этого момента и очень рады, что сегодня такая выставка проводится. Думаю, каждая из компаний-участниц разделит мнение, Rebuild Karabakh – это настоящий праздник для всех!