İdarələrarası Mərkəzin İqtisadi məsələlər üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahı nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin İqtisadi Məsələlər üzrə işçi qrupun növbəti iclası keçirilib.
Trend xəbər verir ki, videoformatda keçirilən iclasda İqtisadi Məsələlər üzrə İşçi Qrupda təmsil olunan Prezident Administrasiyası, İqtisadiyyat, Maliyyə ,Energetika,və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin, Mərkəzi Bank, Dövlət Turizm Agentliyi, Qarabağ Dirçəliş Fondu, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun nümayəndələri iştirak ediblər.
Əlaqələndirmə Qərargahının təsdiq etdiyi Strateji Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən görülmüş işlər barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, ötən dövr ərzində Cəbrayıl, Füzuli, Qubadlı, Zəngilan, Ağdam, Xocavənd, Tərtər, Şuşa, Xocalı və Kəlbəcər rayonları üzrə cəmi 13 911 daşınmaz əmlakın (11 016 ədəd tikili və 2 895 ədəd infrastruktur obyekti) çöl inventarlaşdırma işləri tamamlanıb və Laçın rayonunda işlər davam etdirilir. Həmçinin ilkin inventarlaşdırması aparılmış əmlakların 5 165 (37.1 %) ədədinin əsasən yararlı, 4411 (31.7 %) ədədinin qismən yararlı, 4335 (31.2 %) ədədinin isə yararsız vəziyyətdə olduğu müəyyən edilib.
“Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”nın yekun layihəsi dövlət orqanları, müəssisə və təşkilatlarının, həmçinin Əlaqələndirmə Qərargahının müvafiq işçi qruplarının rəy və təkliflərinin təhlili əsasında hazırlanmış və Nazirlər Kabinetinə təqdim olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 28 may tarixli Fərmanı ilə sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün zəruri infrastrukturu və idarəetmə qurumları olan, müasir texnologiyaların tətbiqi yolu ilə sənaye sahəsində rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalı, emalı (təkrar emalı) və satışı, habelə xidmətlər göstərilməsi üçün istifadə edilən, sahibkarların səmərəli fəaliyyətinə və inkişafına kömək edən Ağdam Sənaye Parkı yaradılıb. Hazırda müraciətlər əsasında 12 potensial rezident seçilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə( Kəlbəcər və Laçın rayonlarında) ilkin zəruri tələbatların ödənilməsi üçün gündəlik tələbat mallar dükanlarıı, aptek, bankomat və s. acılması məqsədi ilə müvafiq şirkətlərlə görüşlər keçirilib. Razılaşdırılmış qrafik və marşrut üzrə qeyd olunan rayonlar üzrə sahibkarların ərazilərə səfəri nəzərdə tutulur.
Vahid informasiya platforması rolunu oynayan Qarabağ Rəqəmsal Geo-İnformasiya Sisteminə hazırda 27 dövlət qurumunun və təşkilatının 12-sinin qoşulması təmin edilib, adıçəkilən proqram təminatından istifadə məqsədilə müvafiq təlimlər keçirilib. Digər aidiyyəti dövlət qurumları və təşkilatlarının həmin sistemə qoşulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı 676 müraciət olub. İnvestisiya layihələrinin prioritetliyi təhlil edilir, potensial layihələr müəyyənləşdirilir və informasiya bazasına daxil edilir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndəsi tərəfindən verilən məlumatda bildirildi ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların istifadəyə verilməsi məqsədilə şirkətlərlə görüşlər keçirilib. Həmin şirkətlərlə 14497,25 hektar torpaq sahəsini əhatə etməklə torpaqdan istifadə ilə bağlı müqavilələr bağlanılmış və əkin aparılmış 9557.25 hektar əkin sahəsinə subsidiyalar ödənilib. 23 iyul tarixinədək 8957.5 hektar taxıl sahəsi biçilib. Pilot layihə çərçivəsində Kəlbəcər rayonundan olan fermerlərə məxsus 3661 arı ailələrinin və 8569 baş xırdabuynuzlu heyvanların köçürülməsini həyata keçirib. Laçın rayonunun ərazisində arı ailələrinin yerləşdirilməsi məqsədilə monitorinq aparılmış və Ağcabədi, İsmayıllı, Qax rayonlarında məskunlaşan Laçın rayonundan olan fermerlərə məxsus 531 arı ailələrinin köçürülməsi həyata keçirilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə turizm resurslarının qiymətləndirilməsinin təşkili ilə bağlı Andorranın PGİ və Türkiyənin İNOVA şirkətləri ilə danışıqlar aparılıb. Avqust ayının 1-də Dövlət Turizm Agentliyinin əməkdaşlarının Şuşa şəhərinə səfəri planlaşdırılır. Səfər müddətində Daşaltının turizm imkanları qiymətləndiriləcək.
Təqdim olunan hesabatlar İşçi qrupunun üzvləri tərəfindən geniş müzakirə edilib və qərarlar qəbul edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahına Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev rəhbərlik edir.

A regular meeting of the Working Group on Economic Issues of the Interdepartmental Center under the Azerbaijani Coordination Headquarters, established with the aim of resolving issues in the territories of Azerbaijan liberated from Armenian occupation, has been held, Trend reports.
Representatives of the Presidential Administration of Azerbaijan, the Ministries of Economy, Finance, Energy, Agriculture, the Central Bank of Azerbaijan (CBA), the State Tourism Agency, the Karabakh Revival Fund, the Mortgage and Credit Guarantee Fund took part in the meeting, held in the format of a video conference.
During the meeting, information was provided on the work done by the Ministry of Economy to implement the measures provided for by the Strategic Action Plan, approved by the Coordination Headquarters. Over the past period of time, work was completed on field inventory of 13,911 real estate facilities (11,016 buildings and 2,895 infrastructural objects) in Jabrayil, Fuzuli, Gubadly, Zangilan, Aghdam, Khojavand, Tartar, Khojaly and Kalbajar districts, as well as Shusha city. Work in the Lachin districts continues.
It was also found out that 5,165 (37.1 percent) of real estate properties that were inventoried at the first stage are mainly in suitable condition, 4,411 (31.7 percent) - in partially suitable, and 4,335 (31.2 percent) - in an unusable conditions.
Based on the analysis of the conclusions and proposals of government agencies, enterprises and organizations, as well as specialized Working Groups of the Coordination Headquarters, the final draft of the State Program for the restoration and sustainable development of the liberated territories of Azerbaijan for 2021-2025 was drawn up and submitted to the Cabinet of Ministers.
By the decree of the President of Azerbaijan dated May 28, 2021, the Aghdam Industrial Park was created, which has the necessary infrastructure and management structures for carrying out entrepreneurial activities, used for the production, processing (recycling) and sale of competitive products in the industrial sector through the use of modern technologies, as well as to provide services that contribute to the effective operation and development of entrepreneurs. Currently, on the basis of applications, 12 potential residents of the park have been selected.
Meetings with specialized companies were held to open stores with essential goods, pharmacies and the installation of ATMs in the liberated Kalbajar and Lachin districts. It is envisaged to organize a trip of entrepreneurs to the region according to an agreed schedule and route.
Some 12 out of the planned 27 state structures and organizations, were connected to the Karabakh digital geographic information system, which plays the role of a unified information platform, was ensured. and appropriate trainings were held to use this software. Work is underway to connect other government agencies and organizations to the system.
As many as 676 applications related to the implementation of entrepreneurial activities in the liberated territories were received. The priority of investment projects is analyzed, potential projects are determined and entered into the database.
The representative of the Ministry of Agriculture said that meetings were held with companies for the transfer of agricultural land for use in the liberated territories. Land use agreements were concluded with these companies for 14,497.25 hectares of land, subsidies were paid for 9,557.25 hectares of sown areas. As of July 23, the harvest of grain was harvested from 8,957.5 hectares. Within the framework of the pilot project, 3,661 bee colonies and 8,569 head of small ruminants from Kalbajar farmers were transferred to the liberated territories.
Monitoring was carried out to accommodate bee colonies in the Lachin district. 531 bee colonies belonging to farmers from Lachin temporarily residing in Aghjabadi, Ismayilli and Gakh districts were transferred to the district.
Negotiations were held with PGI from Andorra and Turkish INOVA to organize an assessment of tourism resources in the liberated territories. On August 1, employees of the State Tourism Agency will visit Shusha. During the trip, the tourist opportunities of Dashalty will be assessed.
The presented reports were discussed by the members of the Working Group, and appropriate decisions were made.
The Coordination Headquarters, created by the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2020, is headed by the head of the Presidential Administration Samir Nuriyev.