Ən vacib vəzifə doğma Qarabağın dirçəlişidir!
20 Oktyabr tarixində coxdan gözlənilən "Rebuild Karabakh" - Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı" sərgisisi Bakı Ekspo Mərkəzində öz işinə başladı. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması prosesinin effektivliyini artırmaq, bu istiqamətdə özəl-dövlət tərəfdaşlığını möhkəmləndirmək, bölgənin inkişafı üçün ən cəlbedici və səmərəli məhsul, layihə və həlləri nümayiş etdirmək məqsədilə “Rebuild Karabakh” sərgisi təşkil edildi.
Sərgilərin açılış mərasimində Azərbaycanın Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Elnur Əliyev, energetika nazirinin müavini Elnur Sultanov, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov, Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin rəis müavini Elxan Əsədov, Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri Elbay Qasımzadə və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin regional direktoru Edvard Stroon iştirak ediblər.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təntənəli açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycanın Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Elnur Əliyev qeyd edib ki: “Bu günüm ən vacib vəzifəsi Qarabağın bərpası və dirçəlişi, infrastrukturun yenidən qurulması, vətəndaşların bu bölgədə yaşaması üçün əlverişli və təhlükəsiz şəraitin yaradılmasıdır. Bu məsələdə dövlət və özəl təşkilat və şirkətlərin birgə fəaliyyəti çox vacibdir. Region iqtisadiyyatının ölkənin vahid iqtisadi sisteminə inteqrasiyası, regional və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması Azərbaycanın inkişafında yeni bir mərhələdir. Bu formatda Qarabağın inkişafı ilə bağlı 1-ci sərgi və “İnşaat” sərgisinin keçirilməsi yerinə düşüb. Tikinti sektoru ölkənin bütün iqtisadiyyatının inkişafına güclü təkan verə bilər. Əminəm ki, sərgi və onun çərçivəsində aparılan danışıqların və bağlanan sazişlər Qarabağ bölgəsinin bərpası üçün vacib bir platforma olacaq” – deyə nazir müavini vurğulayıb.
Energetika nazirinin müavini Elnur Sultanov Qarabağ bölgəsinin enerji potensialının bərpası üzrə əsas strateji istiqamətlərdən danışıb. Bu layihələrin həyata keçirilməsinə yerli və xarici investorlar cəlb edilir. Məruzəçinin fikrincə, sərgi gələcəkdə Qarabağın bərpasında mühüm yer tuta biləcək əlaqələrin qurulması imkanı yarada bilən məkana çevriləcək.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov qeyd edib ki, təxminən otuz ildir Bakıda keçirilən “İnşaat” sərgisi regionun ən böyük tədbiridir və sənayenin aparıcı iştirakçılarını bir araya gətirir. Bu tədbirin 1-ci “Rebuild Karabakh” sərgisi ilə paralel keçirilməsi sənayenin ən vacib nailiyyətlərinin, müasir texnologiyaların, yanaşmaların və tikinti materiallarının nümayiş olunmasında peşəkar sərgilərin vacibliyini göstərir.
“Caspian Event Organisers” (CEO”) şirkətinin regional direktoru Edvard Stroon sərgi iştirakçılarını və qonaqlarını salamlayıb, Azərbaycan xalqını İkinci Qarabağ müharibəsində əldə olunan inamlı qələbə münasibəti ilə təbrik edib, hər üç layihənin çoxsaylı iştirakçılarına işlərində uğurlar arzulayıb.
30 ildir gözlənilən birinci "Rebuild Karabakh" sərgisini Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” sərgisi kimi adlanndırmaq olar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsində igid Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi Zəfərdən sonra azad edilmiş torpaqların bərpası prioritet vəzifədir.
Sevindirici haldır ki, sərgi həm yerli, həm də xarici şirkət və strukturların marağını cəlb etdi. Almaniya, Gürcüstan, İsrail, Macarıstan və Türkiyədən 5 milli pavilyon 1-ci "Rebuild Karabakh"sərgisində iştirak edir. Milli pavilyonlar ölkələrinin ticarət və sənaye palatası dəstəyi ilə təşkil edilib. İştirakçılar arasında bir çox Azərbaycan dövlət strukturları və özəl şirkətlər var.
Sərginin ekspozisiyasına təhlükəsizlik, hasilat sənayesi, səhiyyə, informasiya texnologiyaları, təhsil, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, inşaat, yol tikintisi və infrastruktur, nəqliyyat, turizm və mədəni irs, enerji, ekologiya sahələri daxildir. Sərgidə "yaşıl enerji", "ağıllı kənd" layihələri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən su və su qurğuları, onların bərpası, mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üçün planlaşdırılan layihələr, yeni hava limanları və bir çox başqa layihələr də yer alır.
Caspian Event Organisers şirkəti və Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Memoranduma əsasən, "Rebuild Karabakh" sərgisində iştirak edən şirkətlərin qeydiyyat haqlarının bir hissəsi azad edilmiş ərazilərin bərpası üzrə işlərin həyata keçirilməsi üçün Fonda yönləndiriləcək.
"Rebuild Karabakh" sərgisinin proqramına “Azərbaycanda yaradılmış biznes mühiti və investisiya imkanları”; “İşğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadi, investisiya və turizm potensialı. Qarabağda həyata keçirilməsi təklif olunan layihələr, “Made in Karabakh” əmtəə nişanına dair təqdimatlar”, “Qarabağın enerji potensialı – azad olunmuş bölgələrdə “yaşıl energetika”nın inkişaf imkanları, regionun müharibə sonrası bərpası”; ““Rəqəmsal iqtisadiyyat” mövzusunda təqdimatlar. Dördüncü Sənaye İnqilabı üzrə Azərbaycanda yeniliklər” mövzularda təqdimatlat daxildir.
Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ haqqında "Əvvəl və sonra" adlı fotoşəkillərdən ibarət sərgi təşkil edib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi dəstəyi ilə sərginin üçüncü günündə foyedə “Mədəniyyət naminə sülh” Qlobal Kampaniyası mədəni bir proqram təşkil olunub.
Eyni tarixlərdə, 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi "BakuBuild 2021" və 13-cü Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" "Aquatherm Baku 2021" sərgisini özündə birləşdirən ənənəvi Xəzər İnşaat Həftəsi başlayıb.
Sərginin təşkilatçıları qismində Caspian Event Organisers və tərəfdaşlar Iteca Caspian, Caspian Event Management FZ-LLC, ICA Eurasia FZ-LLC və s. çıxış edir.
1-ci "Rebuild Karabakh" sərgisi bir çox dövlət qurumlarından dəstək aldı. Sərgi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (Azpromo), Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mənzil İnşaatı Agentliyi, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir.

The most important task is the revival of native Karabakh!
On October 20, the long-awaited 1st Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” Rebuild Karabakh exhibition started at the Baku Expo Center. The Rebuild Karabakh exhibition was organized to create a communication platform that will unite all areas of activity for the development of Karabakh, accelerate the process of cooperation between both the public and private sectors and attract investment in various projects in the region.
The opening ceremony of the exhibitions was attended by the Deputy Minister of Economy of Azerbaijan, Elnur Aliyev, the Deputy Minister of Energy, Elnur Sultanov, the Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, Vugar Kerimov, the Chairman of the Milli Mejlis Committee for Economic Policy, Industry and Entrepreneurship, Tair Mirkishili, the Deputy Chairman of the State Committee for Urban Development and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Dovletkhan Dovletkhanov, the Deputy Head of the State Agency for Construction Safety Control, Elkhan Asadov, the Chairman of the Union of Architects of Azerbaijan Elbay Gasimzade, and the Regional Director of Caspian Event Organisers, Mr Edward Strachan.
Speaking at the opening ceremony of the Caspian Construction Week, Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Elnur Aliyev noted that, “the most important task today is the restoration and revival of Karabakh, reconstruction of infrastructure, creation of favourable and safe conditions for citizens to live in this region. In this matter, the joint activity of public and private organisations and companies is very important. Integration of the region's economy into the unified economic system of the country, the creation of regional and international transport corridors will give a new round of development in Azerbaijan. In this format, the 1st exhibition on the development of Karabakh and the BakuBuild construction exhibition were held in a right time. The construction sector can give a powerful impetus to the development of the entire economy of the country. I am sure that the exhibition and the negotiations held within its framework and the agreements concluded will become an important platform in the restoration of the Karabakh region”, the Deputy Minister stressed.
Deputy Energy Minister Elnur Sultanov spoke about the main strategic directions for restoring the energy potential of the Karabakh region. Local and foreign investors are involved in the implementation of these projects. According to the speaker, the exhibition will become the place where it is possible to establish contacts that can take an important place in the future in the restoration of Karabakh. Dovletkhan Dovletkhanov, Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, noted that the construction exhibition held in Baku for about thirty years is the largest in the region and brings together the leading players in the industry. Holding it in parallel with the 1st exhibition on the restoration of Karabakh emphasizes the importance of professional exhibitions in demonstrating the most important achievements of the industry, modern technologies, approaches and materials in construction. Regional Director of Caspian Event Organisers, Mr Edward Strachan, greeted the participants and guests of the exhibition, congratulated the Azerbaijani people on the convincing victory in the Second Karabakh War, and wished successful work to the numerous exhibitors of all three projects.
The first "Rebuild Karabakh" exhibition, which has been waiting for 30 years, can be called the Azerbaijan International Exhibition "Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh". The restoration of the lands liberated after the historic victory of the brave Azerbaijani army in the 44-day Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev is a priority.
It is gratifying that the exhibition attracted the interest of both local and foreign companies and structures. 5 national pavilions from Germany, Georgia, Israel, Hungary and Turkey are participating in the 1st Rebuild Karabakh exhibition. The national pavilions are organized with the support of the trade and industrial chambers of the countries. Among the participants there are many Azerbaijani state structures and private companies.
The exhibition includes security, extractive industries, health, information technology, education, food industry, agriculture, construction, road construction and infrastructure, transport, tourism and cultural heritage, energy and ecology sectors. The exhibition will feature "green energy", "smart village" projects, water and water facilities in the liberated areas, projects planned for their restoration, protection and efficient use, new airports and many other projects.
The Memorandum of Understanding signed between Caspian Event Organisers and the Karabakh Revival Foundation has a great importance. According to the memorandum, a part of the registration fees of the companies participating in the "Rebuild Karabakh" exhibition will be directed to the Fund for the restoration of the liberated territories.
The exhibition program includes presentations with detailed information on the current business and investment environment in Azerbaijan, including investment projects and incentive packages for investors; economic and investment potential of the liberated territories and proposed projects in Karabakh, presentations about "Made in Karabakh" trademark, presentations about "Digital Economy", and innovations in Azerbaijan during the Fourth Industrial Revolution, Karabakh`s energy potential - opportunities for the development of green energy in the liberated regions, and post-war reconstruction of the region and etc.
The Karabakh Revival Foundation is organize an exhibition of photos about Karabakh «Before and after». With the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan a cultural programme including national dances and songs is organize in the lobby on the third day of the exhibition.
On the same dates, in the traditional Caspian Construction Week, which combines the 26th Azerbaijan International Construction "BakuBuild 2021" and the 13th International Heating, Ventilation, Air Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool" Aquatherm Baku 2021 exhibitions begins.
The organizers of the exhibition are Caspian Event Organisers and its partners Iteca Caspian, Caspian Event Management, ICA Eurasia and others.
The 1st Rebuild Karabakh exhibition was supported by many government agencies: Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, The Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (SMBDA), Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Karabakh Revival Fund, The National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK).