Britaniya biznesi Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərinin bərpasına dair yerli layihələri dəstəkləyir
Ceyms Şarp, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri:
Əsas odur ki, Bakı Ekspo Mərkəzinə qayıtmışıq. İl yarımdır ki, hər kəs fantastik təəssüratlar yaradan ənənəvi sərgini gözləyir! Bu gün burada ən müxtəlif və çox maraqlı həll variantlarını təqdim edən bir çox şirkətlə görüşürük. Azərbaycanın azad edilmiş ərazisinin bərpasına həsr olunmuş “Rebuild Karabakh” sərgisinin geniş ekspozisiyasını görmək xüsusilə xoşdur. Həm yerli, həm də xarici şirkətlər yeni layihələrdə iştirak etməkdə maraqlıdır. Ziyarətçilərin marağı da yüksəkdir, bunu qiymətləndirməmək olmaz.
Qeyd edim ki, Britaniya şirkətləri “BakuBuild və “Rebuild Karabakh” sərgilərində iştirak edirlər. Onların arasında Azərbaycan Respublikasının Ərazilərin Minalardan Təmizlənməsi Agentliyinə (ANAMA) kömək edən şirkət də var. Bunun üçün dronlardan istifadə edilir. Bu tədbirin iştirakçısı olan daha bir şirkət “Aggreko” enerji təchizatı ilə məşğuldur.
Şübhəsiz ki, Britaniya biznesi ölkənin azad edilmiş ərazilərinin bərpası üzrə yerli layihələrə sərmayə qoymaqda maraqlıdır. Sərgidə “yaşıl” texnologiyalar sahəsinə aid layihələr görürük və Qarabağda bərpa olunan enerji mənbələrinin yaradılacağından çox məmnunuq. Qürurla qeyd etmək istəyirəm ki, Britaniyanın “BP” şirkəti Azərbaycanın Zəngilan və Cəbrayıl rayonlarında günəş enerjisi layihəsinin həyata keçirilməsində iştirak edib.

British businesses to support Azerbaijani projects on the restoration of the liberated territories
Mr James Lyall Sharp, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan
The main thing is that we have returned to Baku Expo Center. For a year and a half, everyone has been waiting for the traditional exhibition with its fantastic impressions! Today we meet here many companies representing the most diverse and very interesting solutions. It is especially pleasant to see the extensive exposition of the Rebuild Karabakh exhibition, dedicated to the restoration of the liberated territory of Azerbaijan. Companies - both local and foreign - are interested in participating in new projects. The interest of visitors is also high, which cannot be overestimated.
Note that British companies are taking part in the BakuBuild and Rebuild Karabakh exhibitions. Among them is a company that helps the Agency of the Republic of Azerbaijan for Mine Action (ANAMA) liberated from the occupation of territories. For this, drones are involved. The second company present is Aggreko, a power supplier.
Of course, British business is interested in investing in Azerbaijani projects to restore the liberated territories of the country. We see projects in the field of "green" technologies at the exhibition and are very pleased that renewable energy sources will be created in Karabakh. I am proud to note that British BP has been involved in the implementation of a solar energy project in the Zangilan and Jabrail regions of Azerbaijan.