Bakıda "Rebuild Karabakh" sərgisi öz işinə başlayıb
Bu gün çoxdan gözlənilən - "Rebuild Karabakh" - Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı" sərgisi gerçəkləşdi.
Sərginin açılışında İqtisadiyyat nazirinin müavini - Elnur Əliyev,
Energetika nazirinin müavini - Elnur Soltanov,
Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini - Vüqar Kərimov,
Milli Məclisin deputatı, İqtisadiyyat komitəsinin sədri - Tahir Mirkişili,
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini - Dövlətxan Dövlətxanov,
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin rəis müavini - Elxan Əsədov,
Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri, professor - Elbəy Qasımzadə ,
“Caspian Event Organisers” şirkətinin rəhbəri - Edvard Stron
və başqaları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər bildiriblər ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsində igid Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi Zəfərdən sonra azad edilmiş torpaqların bərpası prioritet vəzifədir. Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması prosesinin effektivliyini artırmaq, bu istiqamətdə özəl-dövlət tərəfdaşlığını möhkəmləndirmək, bölgənin inkişafı üçün ən cəlbedici və səmərəli məhsul, layihə və həlləri nümayiş etdirmək məqsədilə  təşkil edilmiş “Rebuild Karabakh” sərgisi vacibliyindən danışılıb.
20-22 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək sərgi artıq ziyarətçilərini gözləyir.  Eyni tarixlərdə, 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi "BakuBuild 2021" və 13-cü Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, SuTəchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu", "Aquatherm Baku 2021" sərgisini özündə birləşdirən ənənəvi Xəzər İnşaat Həftəsi başlayır. Bu günlər ərzində sərgiyə gələn ziyarətçilər dünyanın 17 ölkəsindən 279 şirkətin məhsulları ilə tanış ola biləcəklər.
İştirakçılar və ziyarətçiləri həmçinin Azpromo və KOBİA-nın  dəstəyi və iştirakı ilə təşkil edilən zəngin mədəni və işgüzar tədbirlər proqramı gözləyir.
Canlı təşkil olunan tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi üzrə qaydalar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tövsiyələrinə (sosial məsafə, maska rejimi, antiseptik / təmizləyici vasitələrin tətbiqi, bədən hərarətinin yoxlanılması və ərazinin müntəzəm dezinfeksiya edilməsinə) əsaslanır.

В Баку состоялось открытие выставки "Rebuild Karabakh"
Сегодня состоялось открытие долгожданного выставочного события - 1-ой Азербайджанской Международной Выставки «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh.
В церемонии открытия выставок приняли участие  заместитель министра экономики Азербайджана - Эльнур Алиев,
Заместитель министра энергетики - Эльнур Султанов,
Заместитель министра экологии и природных ресурсов - Вугар Керимов,
Председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству - Таир Миркишили,
Заместитель председателя Государственного комитета градостроительства и архитектуры АР - Довлетхан Довлетханов,
Заместитель начальника Государственного агентства по контролю за безопасностью строительства - Эльхан Асадов,
Председатель Союза архитекторов Азербайджана - Эльбай Гасымзаде,
Региональный директор компании Caspian Event Organisers - Эдвард Строон.
Выступавшие на мероприятии заявили, что восстановление земель, освобожденных после исторической победы отважной азербайджанской армии в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, является приоритетной задачей. . Они также говорили о важности выставки Rebuild Karabakh, которая была организована для повышения эффективности процесса восстановления и реконструкции освобожденных территорий, для укрепления государственно-частного партнерства, для демонстрации наиболее привлекательных и эффективных продуктов, проектов и решений для всего региона.
Выставка, которая пройдет 20-22 октября 2021 года в Баку Экспо Центре, уже ждет посетителей. В эти же даты стартуют 26-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» «BakuBuild 2021» и 13-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku 2021. В эти дни посетители выставки смогут познакомиться с продукцией 279 компаний из 17 стран мира.
Участников и посетителей ждет насыщенная программа культурных и деловых мероприятий, организованных при поддержке и участии Azpromo и KOBIA.
Правила проведения безопасных живых мероприятий основаны на рекомендациях Оперативного штаба при Кабинете Министров Азербайджанской Республики, а также Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI) (социальная дистанция, режим маски, применение антисептиков / чистящих средств, температура тела и регулярная дезинфекция).