Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına ünvanladığı məktub
2-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” – “Rebuild Karabakh” Sərgisinin və 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisinin iştirakçılarına
Hörmətli sərgi iştirakçıları!
Hörmətli xanımlar və cənablar!
Sizi sayca ikinci olan Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” – “Rebuild Karabakh” Sərgisinin və 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisinin açılışı münasibətilə salamlayıram.
Builki sərgi işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin yenidən qurulması, milli iqtisadiyyata sürətli inteqrasiyası və dayanıqlı inkişafı, habelə bu istiqamətdə faydalı işgüzar əlaqələrin qurulması baxımından önəmlidir.
Qarabağ tarixən Azərbaycanın inkişaf etmiş bölgələrindən biri olub. Bu ərazilərin 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında qalması ilə barışa bilməyən Azərbaycan 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi ədaləti - ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Şanlı Qələbənin əldə edilməsində birlik və həmrəylik göstərən xalqımız artıq öz Vətəninə, doğma Qarabağa bu torpaqlarda əbədi yaşamaq üçün qayıdır.
Postmüharibə dövründə işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulması, burada dayanıqlı məskunlaşma, habelə bölgənin yenidən ölkəmizin inkişaf etmiş guşəsinə çevrilməsi qarşıda duran ən mühüm məqsədlərdəndir.
Azərbaycan bütün gücünü bu ali məqsədin uğurla reallaşdırılmasına yönəldibdir. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə təhlükəsiz yaşayışın təmini, şəhər, qəsəbə və kəndlərin tikintisi, strateji əhəmiyyətli və əhatəli infrastrukturun qurulması, yerli və xarici dəyər zəncirlərinə inteqrasiya, habelə ətraf mühitin bərpası istiqamətində qabaqcıl nümunələr yaradılır. Zəngəzur dəhlizi layihəsinin reallaşdırılması isə regionu mühüm nəqliyyat-ticarət qovşağına çevirəcək. Bir sözlə, işğaldan azad edilmiş ərazilər sürətli şəkildə bərpa olunur, Böyük Qayıdışla bağlı hədəflərimiz uğurla reallaşdırılır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri aparıcı biznes dairəsi ilə birgə əməkdaşlığa, dövlət-özəl tərəfdaşlığının, habelə regionda sabitliyin və inkişafın qorunmasına mühüm zəmin yaradır. Bu əsasda artıq ikinci dəfə təşkil edilən, müasir ideyalar, innovativ həllər və səmərəli təşəbbüslərlə zəngin olan “Rebuild Karabakh” Sərgisi faydalı işgüzar mühitin yeni modelini yaradacaqdır.
Sərgi çərçivəsində qabaqcıl biznes subyektlərini yaranmış fürsətlərdən faydalanaraq, ərazilərimizin bərpasına dəstək olan bütün səylərini və yaradıcı idelayarını bir araya gətirməyə dəvət edirəm.
Əminəm ki, “Rebuild Karabakh” Sərgisi məhsuldarlığına və əldə olunmuş nəticələrə görə maraqlı məqamlarla yadda qalacaq, sərgi çərçivəsində keçirilən görüşlər, müzakirələr və yeni təşəbbüslər işgüzar əlaqələr üçün əlverişli platforma olacaq, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun bərpası və yenidən qurulması naminə göstərilən bütün səylərin və təşəbbüslərin uğurla gerçəkləşməsinə öz töhfəsini verəcəkdir.

Letter from the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the participants of the exhibition
Dear Exhibition Attendees
Dear Ladies and Gentlemen
I am pleased to welcome you to the Opening Ceremony of the 2nd Azerbaijan International Exhibition "Rebuild Karabakh - Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” and 27th Azerbaijan International Construction Exhibition "Baku Build".
This year's exhibition is crucial from the perspective of the reconstruction of the liberated lands, the integration of these territories into the national economy, their sustainable development, as well as in terms of valuable networking opportunities.
Karabakh, historically, has been one of the developed regions of Azerbaijan. Azerbaijan refused to tolerate the 30-year-long occupation of our lands by Armenia, and eventually went on to restore our country's territorial integrity during the 44-days Patriotic War. The nation that manifested unity and solidarity during the glorious victory, is returning to its native land of Karabakh to live here forever.
The goals ahead of us are the reconstruction of liberated lands in the post-conflict era, ensuring resilient settlement, and bringing this region back to the level of development as it used to be.
Azerbaijan has directed all its efforts and strength to realize this ultimate goal successfully. As a result, best practice is being set in the direction of ensuring safe living, construction of cities, towns, and villages, setting up strategically critical and holistic infrastructure, integration into local and foreign value chains, as well as environmental recovery in the liberated territories.
The implementation of the Zangezur corridor project will turn the region into a fundamental transport and trade hub. In a nutshell, the liberated territories are rapidly being restored, and our goals related to the Great Return are being successfully fulfilled.
The reconstruction and rehabilitation work carried out in the liberated territories create an important foundation for cooperation with the business community and public-private partnership, as well as for maintaining stability and development in the region.
In this regard, the "Rebuild Karabakh" Exhibition, organized for the second time has plenty of modern ideas, innovative solutions, and effective initiatives, which together will shape a new model of a practical business environment.
I invite leading businesses to benefit from opportunities throughout this exhibition and urge them to solidify all their efforts and creative ideas to support the restoration of our territories.
I am confident that the "Rebuild Karabakh" exhibition will be remembered as a landmark event due to its productivity and results, as well as meetings held during the exhibition, discussions, and new initiatives that will eventually serve as an enabling platform for business relations. This event will contribute to the successful implementation of efforts and initiatives guided toward the restoration and rehabilitation of Karabakh and East Zangezur.