Azad edilmiş ərazilərin bərpasına büdcədən ayrılan vəsaitin 17%-i istifadə olunub
2021-ci il üçün Azərbaycanın dövlət büdcəsində dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu (investisiya xərcləri) üçün nəzərdə tutulan 2,835 mlrd. manat vəsaitin cari ilin 6 ayı ərzində 2,612 mlrd. manatı layihələr üzrə bölüşdürülüb və 223,2 mln. manatı ehtiyatda saxlanılıb.
"APA-Economics"in Maliyyə Nazirliyinə istinadən verdiyi məlumata görə, ilin I yarısında sifarişçi təşkilatlar tərəfindən həmin layihələr üzrə təqdim etdikləri məxaric sifarişləri ilə dövlət büdcəsində dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu üçün nəzərdə tutulan vəsaitin cəmi 32%-i və ya 907,1 mln. manatı istifadə olunub. İstifadə olunmuş vəsait bölüşdürülmüş dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu xərclərinin 34,7%-ni təşkil edir.
Nazirliyin məlumatında qeyd olunur ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərə böyük qayıdışın təmin edilməsi, şəhər və kəndlərinin yenidən qurulması və bərpası üçün 2021-ci ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş 2,2 mlrd. manatın ilin ilk yarısında 16,9%-i və ya 372,1 mln. manatı artıq istifadə olunub.

Finance Ministry: 17% of funds, allocated from budget for restoration of liberated territories, used
10 august 2021
AZN 2,612 bln. of the AZN 2,835 bln. considered for state-based investment (investment expenditure) in the state budget of Azerbaijan for 2021 has been distributed among projects and AZN 223,2 mln. has been maintained in reserve, APA-Economics reports citing Ministry of Finance.
According to the Ministry, 16.9% or AZN 372,1 mln. of AZN 2,2 bln. considered for the provision of the great return to the territories liberated from occupation and reconstruction and renovation of cities and villages in the state budget for 2021 has already been used in the first half of the year.