30 ildir gözlənilən birinci "Rebuild Karabakh" sərgisi
Çoxdan gözlənilən sərgi - "Rebuild Karabakh" - Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı" sərgisi 20-22 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək. Eyni tarixlərdə, 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi "BakuBuild 2021" və 13-cü Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" "Aquatherm Baku 2021" sərgisini özündə birləşdirən ənənəvi Xəzər İnşaat Həftəsi başlayır. Üç gün ərzində sərgiyə gələn ziyarətçilər dünyanın 17 ölkəsindən 279 şirkətin məhsulları ilə tanış ola biləcəklər.
30 ildir gözlənilən birinci "Rebuild Karabakh" sərgisini Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” sərgisi kimi adlanndırmaq olar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsində igid Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi Zəfərdən sonra azad edilmiş torpaqların bərpası prioritet vəzifədir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması prosesinin effektivliyini artırmaq, bu istiqamətdə özəl-dövlət tərəfdaşlığını möhkəmləndirmək, bölgənin inkişafı üçün ən cəlbedici və səmərəli məhsul, layihə və həlləri nümayiş etdirmək məqsədilə “Rebuild Karabakh” sərgisi təşkil edildi.
Sevindirici haldır ki, sərgi həm yerli, həm də xarici şirkət və strukturların marağını cəlb etdi. Almaniya, Gürcüstan, İsrail, Macarıstan və Türkiyədən 5 milli pavilyon 1-ci "Rebuild Karabakh"sərgisində iştirak edir. Milli pavilyonlar ölkələrinin ticarət və sənaye palatası dəstəyi ilə təşkil edilir. İştirakçılar arasında bir çox Azərbaycan dövlət strukturları və özəl şirkətlər var.
Sərginin ekspozisiyasına təhlükəsizlik, hasilat sənayesi, səhiyyə, informasiya texnologiyaları, təhsil, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, inşaat, yol tikintisi və infrastruktur, nəqliyyat, turizm və mədəni irs, enerji, ekologiya sahələri daxildir. Sərgidə "yaşıl enerji", "ağıllı kənd" layihələri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən su və su qurğuları, onların bərpası, mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üçün planlaşdırılan layihələr, yeni hava limanları və bir çox başqa layihələr də yer alır.
Caspian Event Organisers şirkəti və Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Memoranduma əsasən, "Rebuild Karabakh" sərgisində iştirak edən şirkətlərin qeydiyyat haqlarının bir hissəsi azad edilmiş ərazilərin bərpası üzrə işlərin həyata keçirilməsi üçün Fonda yönləndiriləcək. Fonda ediləcək ianə işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidənqurması ilə bağlı vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində görüləcək işlərə əlavə dəstək olacaqdır.
Ənənəvi "BakuBuild" sərgisi pandemiya səbəbiylə bir illik fasilədən sonra daimi iştirakçılarını itirərək deyil, həm də yeni şirkətlər əlavə edərək fəaliyyətinə start verir. İstehsalçılar, distribyutorlar, konsaltinq şirkətləri və inşaat sektorunda xidmət göstərən şirkətlər də daxil olmaqla Azərbaycan şirkətləri sərgi iştirakçılarının 40% -ni təşkil edir. Qeydiyyat sponsoru sərginin daimi iştirakçısı - NB Group-dur (Corella markası).
Tikinti sərgisinin vizit kartı milli pavilyonlardır və bu il Belarus, İran, Çexiya, BƏƏ, Türkiyədən 5 milli pavilyon, habelə Rusiya Federasiyasıdan 8 regional qrup, Bryansk, Lipetsk, Novosibirsk, Rostov, Yaroslavl, Stavropol, Tatarıstan, Çuvaşiya regional qrupları iştirak edir.
Sərgi geniş çeşiddə yenilikçi tikinti materiallarını təqdim edir,bunlara daxildir: dam örtüyü və izolyasiya, interyer, bitirmə materialları, dizayn, boyalar, laklar və döşəmə örtükləri, landşaft memarlığı və dizaynı, fasadlar, qranit və mərmər, keramika, qapı və pəncərələr, işıqlandırma və elektrik məhsulları , tikinti texnikası və s. İştirakçılar sərginin peşəkar ziyarətçilərinə tikinti sənayesinin ən son yeniliklərini və nailiyyətlərini əyani şəkildə nümayiş etdirəcək və sərgiyə gələnlər birbaşa sərgidə təqdim olunan məhsulları sınaqdan keçirə biləcəklər.
Beləliklə, uzun illər təşkil olunan "BakuBuild" sərgisi müasir biznesin inkişaf meylləri ilə ayaqlaşaraq qısa müddətdə hədəf auditoriya ilə üz-üzə görüşlər keçirməyi və yerində və dərhal iş qurmağı mümkün edir.
Beynəlxalq "İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su Təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu" sərgisi 13 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, Spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, hamam və jakuzi, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular, günəş enerjisi və s.kimi sektorlar  təqdim olunur.
İŞGÜZAR VƏ MƏDƏNİ PROQRAMI
İştirakçılar və ziyarətçiləri 3 gün ərzində Azpromo-nun dəstəyi və iştirakı ilə təşkil edilən zəngin mədəni və işgüzar tədbirlər proqramı gözləyir.
"Rebuild Karabakh" sərgisinin proqramına “Azərbaycanda yaradılmış biznes mühiti və investisiya imkanları”; “İşğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadi, investisiya və turizm potensialı. Qarabağda həyata keçirilməsi təklif olunan layihələr, “Made in Karabakh” əmtəə nişanına dair təqdimatlar”, “Qarabağın enerji potensialı – azad olunmuş bölgələrdə “yaşıl energetika”nın inkişaf imkanları, regionun müharibə sonrası bərpası”; ““Rəqəmsal iqtisadiyyat” mövzusunda təqdimatlar. Dördüncü Sənaye İnqilabı üzrə Azərbaycanda yeniliklər” mövzularda təqdimatlat daxildir.
İşgüzar proqramın əsas hadisələrdən biri sərgilərdə yeni işgüzar əlaqələrin qurulması və mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün əlavə platforma - ikitərəfli görüşlər (B2B) olacaq. Bu görüşlər 20 və 21 oktyabr tarixlərində sərgi iştirakçıları, yerli istehsalçılar və distribütorlar arasında keçiriləcək.
İştirakçılar arasında ilk dəfə olaraq, 21 və 22 oktyabr tarixlərində Türkiyə Kondisioner İstehsalçıları Birliyi, Bakı Ekspo Mərkəzində şirkətlər ilə maraqlı B2B görüşlər təşkil edəcək.
Dubai Industries & Export tərəfindən təşkil edilən BƏƏ -dən işgüzar nümayəndə heyəti, inşaat sektorunda və Qarabağ bölgəsində investisiya imkanları ilə tanış olmaq üçün sərgiyə səfər edəcək.
Oktyabrın 20-də Rusiyanın “Kraspan” şirkətinin seminarı, oktyabrın 22-də isə Naxçıvan Sement Zavodu “Naxçıvan Muxtar Respublikasında istehsal olunan tikinti materialları” mövzusunda seminar keçirəcək.
Proqram haqqında daha ətraflı məlumatı veb saytdan əldə edə bilərsiniz: https://rebuildkarabakh.az/az-programme/
Mədəni proqram çərçivəsində sərginin bütün günlərində xüsusi olaraq təşkil edilmiş "Qarabağ inciləri" zonasındakı foyedə Qarabağ bölgəsinin zəngin musiqi irsini əks etdirən müxtəlif tədbirlər keçiriləcək. Burada uşaqlar üçün Qarabağ haqqında kitablar, Qarabağ bölgəsinin geyimləri, "Qarabağ" şahmat fiqurları, Qarabağ xalçaları, Qarabağ mənzərələri fonunda şəkil çəkdirib və dərhal sosial şəbəkələrdə paylaşa biləcəyiniz 360 video spinner görə biləcəksiniz.
Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ haqqında "Əvvəl və sonra" adlı fotoşəkillərdən ibarət sərgi təşkil edəcək.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi dəstəyi ilə sərginin üçüncü günündə foyedə “Mədəniyyət naminə sülh” Qlobal Kampaniyası mədəni bir proqram təşkil olunacaq.
DƏSTƏK
1-ci "Rebuild Karabakh" sərgisi bir çox dövlət qurumlarından dəstək aldı. Sərgi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (Azpromo), Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mənzil İnşaatı Agentliyi, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir.
BakuBuild sərgisi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mənzil İnşaatı Agentliyi, Azərbaycan Memarlar İttifaqı, eləcə də həm "BakuBuild", həm də "Aquatherm Baku" sərgiləri KOBİA, Azpromo və ASK tərəfindən dəstəklənir.
2021-ci il sərgilərinin ortaqları arasında tur operator Greenwich Travel Club da yer alır. Sərginin təşkilatçıları qismində Caspian Event Organisers və tərəfdaşlar Iteca Caspian, Caspian Event Management FZ-LLC, ICA Eurasia FZ-LLC və s. çıxış edir.
Xüsusilə sərgilərin rəsmi saytlarında sərgi iştirakçıları üçün "Azərbaycana Giriş Qaydaları" bölməsi açılmışdır. Bu məlumatlar dərhal yenilənir və bunun sayəsində əcnəbi iştirakçılar ölkəyə gəlmə ehtimalını öyrənə bilərlər. Qarabağ müharibəsi veteranları üçün növbədən kənar keçid üçün ayrıca qeydiyyat təşkil edilib.
Beləliklə, sərgilərin keçiriləcəyi 3 gün ərzində minlərlə mütəxəssis tikinti sənayesinin yenilikləri ilə tanış ola, müqavilələr bağlaya, sənayenin aparıcı istehsalçıları və distribyutorlarının ortağı ola və sürətlə inkişaf edən ən son texnologiyaları tətbiq edə biləcəklər.
Canlı təşkil olunan tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi üzrə qaydalar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tövsiyələrinə (sosial məsafə, maska ​​rejimi, antiseptik / təmizləyici vasitələrin tətbiqi, bədən hərarətinin yoxlanılması və ərazinin müntəzəm dezinfeksiya edilməsinə) əsaslanır.
"Rebuild Karabakh", "BakuBuild", "Aquatherm Baku" sərgilərindən ən son xəbərlər dərhal sərgi saytlarında və sosial şəbəkələrdə yerləşdiriləcək. Uzun illər yerli istehsalçılar üçün tikinti sektorunda işgüzar təmasların naviqatoru olan sərgilər üçün sərgi iştirakçılarının rəsmi kataloqu yerləşdirilmişdir.

"Rebuild Karabakh" exhibition, which has been waiting for 30 years
The long-awaited 1st Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” Rebuild Karabakh exhibition will be held on October 20-22, 2021 at the Baku Expo Center. On the same dates, in the traditional Caspian Construction Week, which combines the 26th Azerbaijan International Construction "BakuBuild 2021" and the 13th International Heating, Ventilation, Air Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool" Aquatherm Baku 2021 exhibitions begins. During the three days, visitors of the exhibitions will be able to get acquainted with the products of 279 companies from 17 countries.
The first "Rebuild Karabakh" exhibition, which has been waiting for 30 years, can be called the Azerbaijan International Exhibition "Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh". The restoration of the lands liberated after the historic victory of the brave Azerbaijani army in the 44-day Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev is a priority. The Rebuild Karabakh exhibition was organized to create a communication platform that will unite all areas of activity for the development of Karabakh, accelerate the process of cooperation between both the public and private sectors and attract investment in various projects in the region.
It is gratifying that the exhibition attracted the interest of both local and foreign companies and structures. 5 national pavilions from Germany, Georgia, Israel, Hungary and Turkey are participating in the 1st Rebuild Karabakh exhibition. The national pavilions are organized with the support of the trade and industrial chambers of the countries. Among the participants there are many Azerbaijani state structures and private companies.
The exhibition includes security, extractive industries, health, information technology, education, food industry, agriculture, construction, road construction and infrastructure, transport, tourism and cultural heritage, energy and ecology sectors. The exhibition will feature "green energy", "smart village" projects, water and water facilities in the liberated areas, projects planned for their restoration, protection and efficient use, new airports and many other projects.
The Memorandum of Understanding signed between Caspian Event Organisers and the Karabakh Revival Foundation has a great importance. According to the memorandum, a part of the registration fees of the companies participating in the "Rebuild Karabakh" exhibition will be directed to the Fund for the restoration of the liberated territories. Thus, each exhibitor made an invaluable contribution to the great work.
The traditional "BakuBuild" exhibition starts not by losing a permanent participants after a one-year break due to the pandemic, but also by adding new companies. Azerbaijani companies, including manufacturers, distributors, consulting companies and companies providing services in the construction sector, make up 40% of the exhibitors. The registration sponsor is a permanent participant of the exhibition - NB Group (Corella brand).
The business card of the construction exhibition is the national pavilions, and this year there are 5 national pavilions from Belarus, Iran, the Czech Republic, the UAE, Turkey, as well as 8 regional groups from the Russian Federation, Bryansk, Lipetsk, Novosibirsk, Rostov, Yaroslavl, Stavropol, Tatarstan, Chuvashia.
The exhibition presents a wide range of innovative building materials, including: roofing and insulation, interior, finishing materials, design, paints, varnishes and floor coverings, landscape architecture and design, facades, granite and marble, ceramics, doors and windows, lighting and electrical products, construction equipment, etc.
Participants will be able to demonstrate the latest innovations and achievements of the construction industry to professional visitors of the exhibition, and visitors will be able to directly test the products presented at the exhibition. Exhibition makes it possible to hold face-to-face meetings and set up work on the spot and immediately.
The International "Heating, Ventilation, Air Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool" exhibition has been the region's leading professional exhibition in the field of heating, ventilation, swimming pools, saunas, spas, air conditioners (HVAC) and equipment for 13 years. Air purifiers, air conditioners, radiators, ventilation systems, heating systems, thermal insulation materials, baths and jacuzzis, saunas, swimming pools, heaters, compressors, refrigerators, environmental protection technologies, filters, fittings, pipelines, pumps, refrigerators, solar energy and so many examples from some fields will be shown in exhibition.
BUSINESS AND CULTURAL PROGRAM
A rich program of cultural and business events, organized with support of Azpromo, awaits participants and visitors for 3 days.
The exhibition program includes presentations with detailed information on the current business and investment environment in Azerbaijan, including investment projects and incentive packages for investors; economic and investment potential of the liberated territories and proposed projects in Karabakh, presentations about "Made in Karabakh" trademark, presentations about "Digital Economy", and innovations in Azerbaijan during the Fourth Industrial Revolution, Karabakh`s energy potential - opportunities for the development of green energy in the liberated regions, and post-war reconstruction of the region and etc. More information about the program can be found on the website: https://rebuildkarabakh.az/en-programme/
Traditional B2B meetings with the participation of foreign and local manufacturers and distributors will be held on October 20 and 21 as part of "BakuBuild".
A business delegation from the UAE, organised by Dubai Industries & Export, will visit the exhibition to get acquainted with investment opportunities in the construction sector and the Karabakh region.
On October 20, the Russian company Kraspan will hold a seminar, and on October 22, the Nakhchivan Cement Plant will hold a seminar on "Building materials produced in the Nakhchivan Autonomous Republic."
For the first time, the Turkish Air Conditioners Manufacturers Association will hold interesting B2B meetings with companies on October 21 and 22 at the Baku Expo Center. BakuBuild Exhibition gets support from
Within the framework of the cultural programme all days of the exhibition in the foyer in the specially organised zone «Pearl of Karabakh» will be held various events reflecting the rich musical heritage of the Karabakh region. Here you can see books for children about Karabakh, clothes of the Karabakh region, chess pieces «Karabakh», Karabakh carpets, video spiner 360, allowing to take off from the landscape of Karabakh and immediately send to itself on the post or in social networks and many other things.
The Karabakh Revival Foundation will organize an exhibition of photos about Karabakh «Before and after».
With the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan a cultural programme including national dances and songs will be organized in the lobby on the third day of the exhibition.
SUPPORT
The 1st Rebuild Karabakh exhibition was supported by many government agencies: Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, The Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (SMBDA), Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, Karabakh Revival Fund, The National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK).
Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, State Housing Agency of the Republic of Azerbaijan, Union of Architects of Azerbaijan, as well as both BakuBuild and Aquatherm Baku exhibitions get support from SMBDA, Azpromo and ASK. Among the partners of the 2021 exhibitions is the tour operator Greenwich Travel Club. The organizers of the exhibition are Caspian Event Organisers and its partners Iteca Caspian, Caspian Event Management, ICA Eurasia and others.
In particular, "Visa regime for entry to Azerbaijan" section has been opened for exhibitors on the official websites of the exhibitions. This information is updated immediately so that foreign participants can learn about the possibility of coming to the country. Thus, during the three days of the exhibitions, thousands of professionals will be able to get acquainted with the innovations of the construction industry, sign contracts, become partners of leading manufacturers and distributors of the industry and apply the latest technologies that are rapidly evolving. A separate registration has been organised for veterans of the Karabakh war.
The rules for the safe conduct of offline exhibitions are based on the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, as well as the Global Association of the Exhibition Industry (UFI): social distancing, the wearing of masks and the use of antiseptics and disinfectants, body temperature control and regular disinfection of premises.
The latest news from "Rebuild Karabakh", "BakuBuild" and "Aquatherm Baku" will be immediately posted on exhibition websites and social networks. For many years, the official catalog of exhibitors has been posted for exhibitions, which is a navigator of business contacts in the construction sector for local manufacturers.