Xəzər İnşaat Həftəsi öz işinə start verdi
Xəzər İnşaat Həftəsi öz işinə start verdi 15-17 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun inşaat sahəsində önəmli tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi keçiriləcəkdir. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild”, 16-cı Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri, eləcə də, bu tədbirlərlə yanaşı 12-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi baş tutacaqdır. Mühüm tədbirləri bir ad altında birləşdirən Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir sıra ölkələrindən tikinti sahəsinin müxtəlif şirkətlərini bir araya gətirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən “Rebuild Karabakh” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlayır. Ölkə başçısının 2023-cü ildə göndərdiyi salamlama məktubunda “Sərgi iştirakçılarını – qabaqcıl iş adamlarını işğaldan azad edilmiş doğma torpaqların bərpası və inkişafı üçün dövlətimiz tərəfindən yaradılmış imkanlardan faydalanmağa, habelə biznes ideyalarını vahid məqsəd ətrafında birləşdirməyə dəvət edirəm” sitatı, sərginin keçirilməsinin Azərbaycan üçün əhəmiyyətini bir daha vurğulamışdır. Məktub sərginin rəsmi açılış mərasimində səsləndirilmiş, eləcə də sərginin kataloqunda dərc olunmuş və rəsmi saytında yerləşdirilmişdir.
Sərgilər Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğdaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Tikinti Materialları İstehsalçıları Assosiasiyası (ATMİA), Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyası (ATİA) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.
“BakuBuild” sərgisinin qızıl sponsoru “NB Group” (Corella brendi) şirkətidir. İnşaat, tikinti materialları, interyer, keramika və üz daşı, döşəmələr və s. kimi sahələrdə ixtisaslaşmış olan “NB Group” şirkəti, Xəzər İnşaat Həftəsinin ənənəvi iştirakçısıdır və artıq illərdir bu tədbirin sponsoru qismində çıxış edir. Mühüm şirkətlərin uzun illər boyu sərgiyə dəstəyi və etimadı, tədbirin əhəmiyyətinin və inşaat sektoruna verdiyi töhfənin göstəricisidir.
Hazırda Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən sərgilərdə 22 ölkədən 380-dən artıq şirkət yer almaqdadır. İştirakçı ölkələrə Azərbaycan, Almaniya, Avstriya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Cənubi Koreya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Portuqaliya, Polşa, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Çexiya, Çin, Özbəkistan, İran, İtaliya, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə və Macarıstan daxildir. Sərgilərdə Almaniya, Böyük Britaniya, Özbəkistan, Macarıstan, Rusiya, Türkiyə milli və regional stendlərlə təmsil olunacaq. Bu il keçirilən sərgilərdə keçən il ilə müqayisədə Çin şirkətlərinin sayında artım müşahidə olunur. Bundan başqa, təkcə Özbəkistandan 20-dən çox şirkət sərgilərə qatılır.
Sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, Bakı Ekspo Mərkəzinin yeni istifadəyə verilmiş zalını da əhatə edəcəkdir. Geniş fəaliyyət istiqamətlərini özündə birləşdirən sərgilərdə bu il ilk dəfə olaraq, süni intellekt və yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə məşğul olan şirkətlər yer alacaq.
2024-cü ildə Xəzər İnşaat Həftəsi daha bir əhəmiyyətli hadisəyə təsadüf edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu əlamətdar hadisə Xəzər İnşaat Həftəsində iştirakçılar tərəfindən nümayiş olunacaq məhsul və xidmətlərdə, eləcə də sərginin tədbirlər proqramında öz əksini tapacaqdır.
Qarabağın bərpasına həsr olunmuş “Rebuild Karabakh” sərgisi bu il artıq 4-cü dəfədir ki, təşkil ediləcək. Sərginin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişiklikləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir. Sərginin əsas hədəfi Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
“Rebuild Karabakh” sərgisi investisiyalar, ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, inşaat, inşaat materialları, kənd təsərrüfatı, kimyəvi məhsulların topdan satışı, mədənçilik, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infastrukturu və s. bölmələr üzrə təşkil ediləcəkdir.
İşğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq üçün təşkilatçıların təşəbbüsü ilə hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürülür. 2021-ci ildən etibarən hazırkı dövrə qədər ümumilikdə 109 243,16 AZN dəyərində ianə bağışlanmışdır.
“BakuBuild” müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və tikinti peşəkarlarını bir məkanda birləşdirir. Sərgidə ziyarətçilər tikinti proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirə biləcək bir çox yeni texnologiyalarla tanış olurlar. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, potensial tərəfdaşlıqları müzakirə etmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı əldə edirlər. Sərgi aparat məhsulları, döşəmələr, idman məhsulları, interyer, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, keramika və üz daşı, metal, pəncərə və qapılar, santexnika, sauna və üzgüçülük hovuzları, tikinti material və məhsulları, tikinti və istehsalat avadanlıqları kimi bölmələri əhatə edir.
“Aquatherm Baku” sərgisi enerjinin idarə olunması sistemləri, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, günəş enerjisi, hava nəmləndiriciləri, hava qızdırıcıları (kaloriferlər), içməli su istehsalı, irriqasiya (suvarma) sistemləri, istilik izolyasiyası materialları, istilik sistemləri, kondisionerlər, nasoslar, qızdırıcılar, radiatorlar, saunalar, soyuducular, üzgüçülük hovuzları, ventilyatorlar və s. kimi sektorlar təqdim olunur.
“Road&Traffic” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbirdir. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir. Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır. Sərgi hər növ avadanlıq və texnika üçün sürtkü yağları, ictimai nəqliyyat, intellektual nəqliyyat sistemləri, hərəkətin idarə olunması, yanacaq və paylayıcı avadanlıq, yol təhlükəsizliyi, yol-nəqliyyat infrastrukturu kimi bölmələri əhatə edəcəkdir.
Tədbirin işgüzar proqramında ekspert və mütəxəssislərin tikinti sahəsində öz bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri, B2B və B2G görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Bu, ziyarətçilərə yeni biliklər, sənayedəki ən son tendensiyalar haqqında məlumat əldə etmək və peşəkar bacarıqlarını artırmaq imkanı verir. Bundan əlavə, sərgilərin beynəlxalq statusu iştirakçılara xarici şirkətlərin məhsullarının Azərbaycan bazarında təqdim edilməsi, eləcə də yeni bazarların və imkanların araşdırılması üçün fürsət qazandıracaq.
Xəzər İnşaat Həftəsinin tədbirlər planı çərçivəsində "Ağdama qayıdan həyat", "Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətlərinin 2024-cü ildə gördükləri işlərin icmalı", "COP29 beynəlxalq iqlim tədbirinin müasir tikinti sektoruna təsirləri və innovasiyaların inkişafı", “Yaşıl Dünya üçün innovativ yaşıl inşaat texnologiyaları”, “Yaşıl Tikintinin Azərbaycanda və regionda yeni üfüqləri”, “Yaşıl Tikinti üçün əlverişli texnologiyaların araşdırılması” kimi mövzularda panel müzakirələri, eləcə də “Müasir inşaat texnologiyaları sahəsində Türkiyə- Azərbaycan əməkdaşlığı” mövzusunda seminar keçiriləcək. Bundan başqa, sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil ediləcək.
Sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil ediləcək. Belə ki, Azərbaycanın tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən "Qarabağ - xalçaçılıq diyarı" guşəsində milli ornamentlərlə zəngin Qarabağ xalçaları nümayiş olunacaq. Bu guşədə peşəkar xalçaçılar tarixi Qarabağ xalçalarını canlı olaraq toxuyacaqlar. Bununla yanaşı, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların "Qarabağ fərqlilərin fırçasında" adlı sərgisi təqdim olunacaqdır. Eyni zamanda, sərgilər zamanı Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən “Qarabağda urbisid və ekosid” adlı fotosərginin nümayişi baş tutacaqdır.
Xəzər İnşaat Həftəsi tikinti və infrastruktur sahəsində ən son texnologiyaların və innovativ həllərin inteqrasiyasını təşviq edən və beynəlxalq biznes əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verən mühüm beynəlxalq tədbirə çevrilib. Hər il bu tədbir Xəzər regionunun iqtisadiyyatının davamlı inkişafına yönəlmiş layihələrin uğurla həyata keçirilməsi və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması üçün vacib məkan rolunu oynayır.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Rəsmi tərəfdaşlar qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Gloria Flowers" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.
Ətraflı məlumatı sərgilərə aid sosial şəbəkə hesablarından və rəsmi internet saytlarından əldə etmək mümkündür: www.rebuildkarabakh.az, www.bakubuild.az, www.aquatherm.az və www.roadtraffic.az.

Caspian Construction Week has kicked off
Caspian Construction Week has kicked off Press Release 15.10.2024 From October 15 to 17, the Baku Expo Center will host Caspian Construction Week, the largest event in the region's construction sector. The week will feature the 4th Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition—Rebuild Karabakh, the 29th Azerbaijan International Construction Exhibition—BakuBuild, the 16th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool—Aquatherm Baku, and in parallel the 12th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition—Road and Traffic. Caspian Construction Week brings together these key events under one banner, attracting companies from across the global construction industry.
The President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has sent a welcoming letter to the participants and guests of the Rebuild Karabakh exhibition, which is part of Caspian Construction Week. In the letter sent in 2023, he stated: “I invite the exhibition participants—leading businesspeople—to seize the opportunities provided by our government for the restoration and development of our liberated lands, and to unite their business ideas around a common goal.” This quote underscores the significance of the exhibition for Azerbaijan. The letter was read during the official opening ceremony, published in the exhibition catalog, and posted on the official website.
The exhibitions are supported by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of Karabakh Economic Region, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli and Khojavand districts, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Kalbajar district, the State Urban Planning and Architecture Committee of the Republic of Azerbaijan, Small and medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), the Union of Architects of Azerbaijan, Agency of Promotion of Exports and Investments of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), Azerbaijan Republic Executive Power of Baku City, the Karabakh Revival Fund, the State Housing Construction Agency of the Republic of Azerbaijan (MIDA), The Union of Architects of Azerbaijan (UAA), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), the Azerbaijan Construction Manufacturers Association (ATIA), the Azerbaijan Construction Materials Manufacturers Association (ATMIA), and the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
The golden sponsor of the BakuBuild exhibition is the company NB Group (brand Corella). NB Group, specializing in areas such as construction, building materials, interior design, ceramics, and finishing materials, is a traditional participant in the Caspian Construction Week and has been a sponsor of this event for many years. The support and trust of major companies in the exhibition over the years is a testament to the importance of the event and its contribution to the construction sector.
Currently, more than 380 companies from about 22 countries are participating in the exhibitions held as part of the Caspian Construction Week, including Azerbaijan, Austria, Belarus, the United Kingdom, Hungary, Germany, India, Iran, Italy, China, the United Arab Emirates, Poland, Portugal, the Russian Federation, Romania, Saudi Arabia, Turkey, Uzbekistan, Finland, France, the Czech Republic, and South Korea. National and regional pavilions will feature Germany, Hungary, Russia, the United Kingdom, Uzbekistan and Turkey. This year, there is a notable increase in the number of Chinese companies compared to the previous year. Furthermore, more than 20 companies from Uzbekistan are participating in the exhibitions.
The scale of the exhibitions will be significantly expanded to include the new hall at the Baku Expo Center. This year, the exhibitions will feature a broad range of activities, and for the first time, companies specializing in artificial intelligence and high technologies will participate.
In 2024, the Caspian Construction Week coincides with another major event. By decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, 2024 has been declared the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan. This landmark event will be reflected both in the products and services showcased at the Caspian Construction Week and in the exhibition's program of activities.
The Rebuild Karabakh, dedicated to the restoration of Karabakh, is being held for the fourth time this year. Its aim is to inform the global community about the positive changes in Karabakh and to involve organizations and businesses in the region’s recovery process. The primary goal of the exhibition is to increase investment in Karabakh, attract international companies to develop the region, restore infrastructure, and construct civilian facilities. The diverse range of innovative products, services, and solutions on display creates excellent opportunities for securing new contracts and implementing joint projects across various sectors.
The Rebuild Karabakh will be organized into the following sectors: investments, environment, energy, information technology, construction, building materials, agriculture, wholesale trade in chemical products, mining, transportation, security, road construction and infrastructure, and more.
To support the restoration and reconstruction of the liberated territories, each exhibitor at the event donates funds to the Karabakh Revival Fund at the initiative of the organisers. From 2021 to the present, a total of 109,243.16 AZN has been donated.
The BakuBuild brings together representatives from various companies, suppliers, and professionals in the construction industry under one roof. Attendees have the opportunity to explore a range of new technologies that can significantly enhance construction processes. The exhibition provides a platform for establishing new business contacts, discussing potential partnerships, and expanding professional networks. The exhibition covers sectors such as construction equipment, flooring, sports goods, interior design, lighting, thermal and acoustic insulation systems, ceramics and cladding materials, metal, windows and doors, plumbing, saunas and swimming pools, building materials and products, as well as construction and manufacturing equipment.
The Aquatherm Baku covers sectors such as energy management systems, environmental protection technologies, filters, solar energy, air humidifiers, heaters (calorifiers), drinking water production, irrigation systems, thermal insulation materials, heating systems, air conditioners, pumps, radiators, saunas, refrigerators, swimming pools, fans, and more.
The Road&Traffic is a specialized event focused on road infrastructure in Azerbaijan. It serves as a platform for professionals in road infrastructure, public transportation, traffic safety, and information technologies. The exhibition offers an opportunity to showcase modern solutions in the design and construction of roads, bridges, and tunnels, explore market demands and sales potential for intelligent transportation systems (ITS) products, and meet with public transportation operators in Azerbaijan to exchange expertise in road construction. The exhibition covers sectors such as lubricants for all types of equipment and machinery, public transportation, intelligent transportation systems, traffic management, fuel and distribution equipment, traffic safety, and road infrastructure.
The event’s business program will feature sessions, panel discussions, as well as B2B and B2G meetings, where experts and professionals in the construction industry will share their knowledge and experience. This will provide attendees with the opportunity to gain new insights, explore the latest industry trends, and enhance their professional skills. Additionally, the international status of the exhibitions will offer participants the chance to showcase foreign products in the Azerbaijani market and explore new markets and opportunities.
As part of the events of the Caspian Construction Week, panel discussions will be held on topics such as “Life is back to Aghdam”, “Overview of Restoration, Construction, and Management Services work in 2024” and “The impacts of the COP29 international climate event on the modern construction sector and the development of innovations”, “Innovative eco-building technologies for Green World”, “Horizons of a Green Building in Azerbaijan and the region”, “Finding the right solutions for Green Building”, as well as a seminar on “Cooperation between Türkiye and Azerbaijan in the field of modern construction technologies”.
During the exhibition days at the Baku Expo Center, engaging zones will be set up for visitors. In particular, the "Karabakh - land of carpets" zone, which highlights the history and cultural values of Azerbaijan, will showcase Karabakh carpets featuring intricate national patterns. It should be highlighted that skilled carpet weavers make historical Karabakh carpets live right here. Furthermore, as part of the community integration program for People with Special Needs, an exhibition titled “Karabakh with a special brush” featuring handcrafted pieces by children from the "Umid Var" Charity Society will be presented. During the exhibition, Karabakh Revival Fund will present a photo exhibition titled "Urbicide and Ecocide in Karabakh".
Caspian Construction Week has become a major international event that facilitates the integration of the latest technologies and innovative solutions in construction and infrastructure, as well as strengthening international business connections. Annually, this event plays a key role in the successful implementation of projects aimed at sustainable economic development in the Caspian region and establishing strategic partnerships.
The event is organized by Caspian Event Organisers, Iteca Caspian, and their international partners, ICA Events and Caspian Event Management FZ-LLC. Official partners are AzExpoMontage MMC, Caspian Freight Services, Atəşgah Insurance, Hyatt Regency Baku, Ibis Baku City, Radisson Hotel Baku, Gloria Flowers, and Greenwich Travel Club.
For more information, please visit the exhibition pages on social media or the official websites: www.rebuildkarabakh.az, www.bakubuild.az, www.aquatherm.az, and www.roadtraffic.az