Sərgilərdə hər zaman sağlam rəqabət hökm sürür
- Mən tikinti sərgisində müntəzəm olaraq iştirak edirəm. Ekspozisiya ildən-ilə artdıqca, mənim də marağım artır. Əks halda sərgi öz aktuallığını itirərdi. Bu gün İtaliya və Rusiyadan gələn mallar məni müsbət mənada təəccübləndirdi
Sərgilərdə yeni məhsullarla yanaşı, hər zaman sağlam rəqabət də hökm sürür. Şirkət nümayəndələri potensial müştərilər tapmaq üçün güzəştə gedərək, qiymətləri aşağı salır. Mənim fikrimcə, bu, qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın göstəricisidir. Beynəlxalq şirkətlər öz malları üçün yerli distribyutorlar tapır, törəmə şirkətlər və satış nöqtələri açırlar. Onların vəsaitləri iqtisadiyyatımıza axın edəcək.
Bundan əlavə, sərgilər bizə qələbə və məğlubiyyətlərimizi görməyə kömək edir. Məsələn, burada təqdim olunan radiatorları götürək. 20 il əvvəl mən bir layihə hazırlamışdım ki, bu cihazları Dubaydan gətirməyi planlaşdırırdı. Planın həyata keçirilməsi üçün 2 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyə vəsaiti tələb olunurdu. Təəssüf ki, mən həmin vəsaitləri tapa bilmədim. Lakin rus istehsalçıları ölkənin müharibə vəziyyətində olmasına baxmayaraq, 30-a qədər ixtisaslaşdırılmış zavod açmağa müvəffəq oldular. Azərbaycanda belə müəssisələrə ehtiyacı var: bu bir tərəfdən əlavə kapital, digər tərəfdən isə yeni iş yerləri deməkdir.
İşğaldan azad edilmiş torpaqların yenidən bərpası ilə məşğul olan tikinti şirkətlərinin stendlərini xüsusilə qeyd etmək istərdim. Əgər onların nümayəndələri hər hansı avadanlıqla bağlı bizim şirkətlə əlaqə saxlasalar, biz böyük məmnuniyyətlə, müqavilə bağlayaraq, Qarabağın yenidən qurulmasına öz töhfəmizi verməyə hazırıq. Məsələn, mən 1993-cü ildə Beynəlxalq Qızıl Xaç Cəmiyyətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi ilə birgə Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinin və Füzulinin bərpası sahəsində işləmişəm. İmkan olarsa, biz bu işi davam etdirərik.

There is always healthy competition at exhibitions
- I am a regular attendee of construction exhibitions. As the exposition increases from year to year, my interest increases accordingly. Otherwise, the exhibition would lose its relevance. Today, I was pleasantly surprised by the products from Italy and Russia.
Apart from novelties, exhibitions always have a healthy competition. To find potential customers, representatives of companies make concessions and reduce prices. In my opinion, this emphasizes a mutually beneficial partnership. International companies find local distributors and open subsidiaries and outlets for their goods. Their money will be injected into our economy.
In addition, exhibitions help us to see our victories and defeats. Take, for example, the radiators presented here. About 20 years ago, I developed a project to bring these devices from Dubai. To implement the project, I needed financial resources amounting to 2 million dollars. Unfortunately, I could not find them. But Russian manufacturers have managed to open as many as 30 specialized factories while the country is in a state of war. Azerbaijan needs such enterprises as on the one hand, this is supplementary capital and employment, on the other hand.
I would like to emphasize the stands of construction companies rebuilding lands liberated from the occupation. If their representatives apply to our firm for any equipment, we will contribute to the reconstruction of Karabakh with great pleasure by concluding a contract. For example, in 1993, I worked with the representative office of the International Red Cross in Azerbaijan on the reconstruction of Shukurbeyli village of Jabrayil district and Fizuli. If the opportunity arises, we will continue this work.