Sərgilərdə hər zaman sağlam rəqabət hökm sürür
- Mən tikinti sərgisində müntəzəm olaraq iştirak edirəm. Ekspozisiya ildən-ilə artdıqca, mənim də marağım artır. Əks halda sərgi öz aktuallığını itirərdi. Bu gün İtaliya və Rusiyadan gələn mallar məni müsbət mənada təəccübləndirdi
Sərgilərdə yeni məhsullarla yanaşı, hər zaman sağlam rəqabət də hökm sürür. Şirkət nümayəndələri potensial müştərilər tapmaq üçün güzəştə gedərək, qiymətləri aşağı salır. Mənim fikrimcə, bu, qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın göstəricisidir. Beynəlxalq şirkətlər öz malları üçün yerli distribyutorlar tapır, törəmə şirkətlər və satış nöqtələri açırlar. Onların vəsaitləri iqtisadiyyatımıza axın edəcək.
Bundan əlavə, sərgilər bizə qələbə və məğlubiyyətlərimizi görməyə kömək edir. Məsələn, burada təqdim olunan radiatorları götürək. 20 il əvvəl mən bir layihə hazırlamışdım ki, bu cihazları Dubaydan gətirməyi planlaşdırırdı. Planın həyata keçirilməsi üçün 2 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyə vəsaiti tələb olunurdu. Təəssüf ki, mən həmin vəsaitləri tapa bilmədim. Lakin rus istehsalçıları ölkənin müharibə vəziyyətində olmasına baxmayaraq, 30-a qədər ixtisaslaşdırılmış zavod açmağa müvəffəq oldular. Azərbaycanda belə müəssisələrə ehtiyacı var: bu bir tərəfdən əlavə kapital, digər tərəfdən isə yeni iş yerləri deməkdir.
İşğaldan azad edilmiş torpaqların yenidən bərpası ilə məşğul olan tikinti şirkətlərinin stendlərini xüsusilə qeyd etmək istərdim. Əgər onların nümayəndələri hər hansı avadanlıqla bağlı bizim şirkətlə əlaqə saxlasalar, biz böyük məmnuniyyətlə, müqavilə bağlayaraq, Qarabağın yenidən qurulmasına öz töhfəmizi verməyə hazırıq. Məsələn, mən 1993-cü ildə Beynəlxalq Qızıl Xaç Cəmiyyətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi ilə birgə Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinin və Füzulinin bərpası sahəsində işləmişəm. İmkan olarsa, biz bu işi davam etdirərik.

На выставках всегда присутствует здоровая конкуренция
- Я завсегдатай строительной выставки. Так как из года в год экспозиция увеличивается, соответственно, возрастает и мой интерес. Иначе выставка потеряла бы свою актуальность. Сегодня меня приятно удивили товары из Италии и России.
Кроме новинок, на выставках всегда присутствует здоровая конкуренция. Чтобы найти потенциальных клиентов, представители фирм идут на уступки и снижают цены. Это, на мой взгляд, подчеркивает взаимовыгодное партнерство. Международные компании находят местных дистрибьюторов, открывают дочерние предприятия и точки сбыта своих товаров. Их деньги будут вливаться в нашу экономику.
Кроме того, выставки помогают нам увидеть свои победы и поражения. Возьмем, к примеру, представленные здесь радиаторы. Лет 20 назад я подготовил проект, по которому планировалось привезти эти устройства из Дубая. Для реализации задуманного требовались финансовые средства в размере 2 млн долларов. К сожалению, я не смог их найти. А вот российские производители умудрились открыть аж 30 специализированных заводов притом, что страна находится в состоянии войны. Азербайджану нужны такие предприятия: с одной стороны, это дополнительный капитал, с другой, рабочие места.
Хотелось бы особо отметить стенды строительных компаний, возрождающих освобожденные от оккупации земли. Если их представители обратятся в нашу фирму за каким-либо оборудованием, то, заключив договор, мы с огромным удовольствием внесем свой вклад в реконструкцию Карабаха. К примеру, в 1993 году я работал с представительством Международного Красного Креста в Азербайджане по восстановлению села Шюкурбейли Джебраильского района и Физули. Будет возможность, мы продолжим эту работу.