Rebuild Karabakh – sevimli Qarabağın genişmiqyaslı bərpası, yenidən qurulması və inkişafı
Oktyabrın 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tikinti sənayesinin ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatıb.
Layihə çərçivəsində "Rebuild Karabakh" 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın bərpası, yenidən qurulması və inkişafı" sərgisi keçirilib ki, bu da tədbir iştirakçılarının və qonaqların böyük marağına səbəb olub. Layihənin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişikliklərə diqqəti, eləcə də onun bərpası və Qarabağda investisiya layihələrində iştirak üçün təşkilat və müəssisələri cəlb etmək, regionun inkişafında, onun infrastrukturunun bərpasında və mülki təyinatlı obyektlərin tikintisində xarici korporasiyaların iştirakını təmin etməkdir.
Sərginin keçirilmə vaxtı əlamətdar bir tarixə təsadüf edir: bu il ümummilli lider, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu və görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi qeyd olunur. Bu yubiley tədbirlər proqramında öz əksini tapıb-Bakı Ekspo Mərkəzində Ulu Öndərin Qarabağla bağlı fəaliyyətini əks etdirən stend sərgilənir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, indiki dövrdə Qarabağın genişmiqyaslı yenidən qurulması, bərpası və inkişafı fonunda xüsusilə aktual olan tikinti sektorunun müasir sərgi layihələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı sərgi iştirakçılarını Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin innovativ inkişafı sahəsində yaradılmış imkanlardan faydalanmağa və öz biznes ideyalarını ümumi məqsəd ətrafında birləşdirməyə çağırdı. İlham Əliyev "Rebuild Karabakh" sərgisinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda təşəbbüslərin uğurla həyata keçirilməsi və yeni işgüzar əlaqələrin yaradılması üçün sərfəli platforma olacağına əminliyini bildirdi.
Ekspozisiya əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli artmışdır: əgər keçən il ekspo mərkəzinin iki zalını tutmuşdusa, bu il üçüncü zal da artıq istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi iştirakçılarının ayrı-ayrı stendləri Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq meydançasında da nümayiş etdirilib. Tədbirin miqyası Azərbaycan sərgilərinə, layihələrinə beynəlxalq maraq və ölkəmizdə biznesin, investisiya layihələrinin inkişaf perspektivləri ilə müəyyən edilir. Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir çox ölkəsindən dörd yüzə yaxın şirkət bir araya gətirib, həm Azərbaycandan, həm də xaricdən minlərlə ziyarətçi cəlb edib, beynəlxalq işgüzar əlaqələri möhkəmləndirən və genişləndirən bir çox peşəkar dialoqları təmin edib.
"Rebuild Karabakh" sərgisi ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, tikinti, tikinti materialları, kənd təsərrüfatı, dağ-mədən sənayesi, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infrastrukturu və bir sıra digər sahələri əhatə edib.
Bakı Ekspo Mərkəzində Şuşaya həsr olunmuş, şəhərin tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən informasiya stendi yerləşdirilib. Həmçinin "Qarabağ-xalçaçılıq diyarı" guşəsində milli ornamentlərlə zəngin Qarabağ xalçaları təqdim edilib. Bundan başqa, burada sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların iştirakı ilə "Qarabağ xüsusi uşaqların fırçası ilə" sərgisi keçirilib.
"Rebuild Karabakh" sərgisi 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq "İnşaat" sərgisi "BakuBuild", 15-ci Beynəlxalq Yubiley "İstilik, havalandırma, kondisioner, su təchizatı, santexnika və hovuzlar" sərgisi "Aquatherm Baku" və 11-ci Xəzər Beynəlxalq "Yol İnfrastrukturu və ictimai nəqliyyat" sərgisi "Road&Traffic" ilə eyni zamanda keçirilib.
Tədbirə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xüsusi nümayəndələri dəstək göstərir.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" və "Iteca Caspian", eləcə də onların tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events" şirkətləridir

Rebuild Karabakh – large-scale restoration, reconstruction, and development of beloved Karabakh
On 21 October, the Caspian Construction Week, the largest event in the region's construction industry, came to an end at Baku Expo Center.
The 3rd Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” Exhibition (Rebuild Karabakh), which was held within the framework of this massive event, caused huge interest among numerous visitors and guests. This undertaking aims to draw attention to positive changes taking place in Karabakh, as well as to involve companies and other entities in its restoration by having them participate in a variety of investment projects; it works to have foreign corporations develop the region, restore infrastructure, and build civilian facilities.
The exhibition falls on a remarkable date; this year we mark the centenary of National Leader, founder of the independent Azerbaijani state, and prominent politician and statesman Heydar Aliyev. The jubilee is reflected in the programme; notably, Baku Expo Center has put up a stand to reflect the Great Leader's activities as related to Karabakh.
Addressing the participants, President of Azerbaijan Ilham Aliyev pointed out the sheer importance of construction-oriented exhibition projects, which become ever more relevant against the backdrop of large-scale reconstruction, restoration, and development activities underway across Karabakh.
The head of the state invited the exhibition participants to take advantage of the opportunities created by Azerbaijan for the innovative development of the liberated territories and unite their business ideas around a common goal. Ilham Aliyev said is positive Rebuild Karabakh Exhibition will provide a favorable platform for the successful implementation of beneficial initiatives in Karabakh and Eastern Zangazur and help establish new business connections.
Compared to the previous years, the exposition has grown up considerably: from two halls in 2022 to three this year. During the Caspian Construction Week, individual stands were put up in the open space of the Center as well. The sheer scale of the event stems from the international interest in Azerbaijani exhibitions, projects, and business outlooks, as well as in investment ventures in the country. The Week brought together nearly 400 companies from around the globe and attracted thousands of visitors from Azerbaijan and other countries; it also helped create numerous business links and thereby reinforce and expand international business relations.
Rebuild Karabakh covered such fields as ecology, energy, IT, construction, building materials, agriculture, mining, transport, security, road construction and infrastructure, and many more.
Put up in Baku Expo Center was an information stand dedicated to Shusha and reflecting the history and cultural values of this beautiful city. The exhibition featured the section titled "Karabakh, a Land of Carpet-Weaving" with Karabakh-made carpets with national ornaments on display. Held as part of the main event was also the exhibition "Karabakh Drawn by Special Ones" with the participation of disabled children.
Rebuild Karabakh ran in parallel with the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition (BakuBuild), the 15th Jubilee International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool (Aquatherm Baku), and the 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition (Road&Traffic).
The event is backed by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, the State Committee of Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, the State Housing Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the Union of Architects of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA), and special representatives of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh Economic Region.
The Caspian Construction Week is organized by Caspian Event Organisers and Iteca Caspian jointly with their partners Caspian Event Management and ICA Events