4SİM-in Qarabağın inkişafına töhfəsi
Sevda Cəfərova, 4SİM-nin (IV Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiyası Mərkəzi) Azərbaycandakı mətbuat katibi
Biz ilk dəfədir ki, “Rebuild Karabakh” sərgisində iştirak edirik, biz Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin nəzdində yaradılmış yeni təşkilatıq.
Azərbaycan hökuməti Dünya İqtisadi Forumunun dünyada 4-cü sənaye inqilabının həyata keçirilməsinin zəruriliyi ilə bağlı qərarını dəstəkləyib, Prezident İlham Əliyev 2020-ci ilin yanvarında Davosda əməkdaşlıq haqqında protokol imzalayıb və Azərbaycanda müvafiq Təhlil və Koordinasiya Mərkəzi yaradılıb.
İndi 4SİM-in fəaliyyəti Qarabağdakı layihələri də əhatə edəcək, çünki orada “Ağıllı kənd”, “Ağıllı şəhər” yaradılır, dünyada mövcud olan bütün innovativ həllərdən istifadə etməklə, bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində layihələr həyata keçiriləcək.
Misal üçün, biz texnoloji həlləri Qarabağda bir sıra rəqəmsal layihələrin həyata keçirilməsində də istifadə oluna bilən Türkiyənin Koc Digital şirkəti ilə əməkdaşlıq edirik.
4SİM-nin ekspertləri həm də iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin rəqəmsallaşdırılmasını təşviq etmək üçün Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, AzerGold SC və digər strukturlarla əməkdaşlıq edir və Qarabağ regionu rəqəmsal sınaq layihələri üçün əla tətbiq sahəsidir.
Biz həm də ixtisaslı mütəxəssislərin sayının artmasına töhfə verən müxtəlif təlimlərin təşəbbüskarlarıyıq. Buna görə də fəaliyyətimizin geniş spektri sərgidə çoxsaylı ziyarətçilərin diqqətini cəlb edir.

Вклад 4SİM в карабахское развитие
Севда Джафарова, пресс-секретарь 4SİM (центр анализа и координации 4-ой промышленной революции) в Азербайджане
Мы первый раз участвуем в выставке Rebuild Karabakh, т.к. являемся новой организацией, созданной при министерстве экономики Азербайджана.
Правительство Азербайджана поддержало решение Всемирного экономического форума в отношении необходимости в мире 4-ой промышленной революции, президент Ильхам Алиев в январе 2020 года подписал в Давосе протокол о сотрудничестве, и в Азербайджане был создан соответствующий Центр анализа и координации.
Сейчас деятельность 4SİM распространится и на проекты в Карабахе, поскольку там создаются «Умное село», «Умный город», будут осуществляться проекты в области возобновляемых источников энергии со всеми новаторскими решениями, имеющимися в мире.
В частности, мы сотрудничаем с турецкой Koc Digital, технологические решения которой можно использовать и при реализации ряда цифровых проектов в Карабахе.
Эксперты 4SİM также сотрудничают с министерством сельского хозяйства, АО «AzerGold» и другими структурами для продвижения цифровизации разных сфер экономики, и Карабахский регион отлично подходит для пилотных digital-проектов.
Также мы — инициаторы разных тренингов, способствующих росту числа квалифицированных специалистов. Поэтому широкий спектр нашей деятельности привлекает на выставке внимание многих посетителей.