“Rebuild Karabakh” - müsbət proseslərin təsiri və Qarabağın tezliklə bərpası
Oktyabrın 19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tikinti sənayesinin ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi öz işinə başlayıb. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild” və 15-ci Yubiley Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri təşkil edir. Bu tədbirlərlə eyni tarixdə 11-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi baş tutub.
Sərgilərin açılış mərasimində Səməd Bəşirov Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirinin Müavini; Emin Hüseynov, Xüsusi nümayəndə, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi; Aydın Kərimov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi; Vahid Hacıyev, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi, Orxan Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri; Zöhrab Qədirov, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – (AZPROMO) İçracı Direktorunun müavini; Rəhman Hacıyev, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri; Məmməd Musayev, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının Prezidenti; Valeh Ələsgərov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri; Dövlətxan Dövlətxanov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Sədr müavini; Elbəy Gasımzadə, Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri; Edvard Stroon, İCA Qrupunun Direktoru və Fərid Məmmədov, Caspian Event Organisers şirkətinin Baş direktoru iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına məktubu səsləndirildi. “Sizi 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” ‒ “Rebuild Karabakh” Sərgisinin açılışı münasibətilə səmimi-qəlbdən salamlayıram.
Ötən illərin təcrübəsi göstərir ki, belə sərgilərin təşkili işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sosial-iqtisadi həyatın bərpası, regional sülh və davamlı inkişaf məqsədinin reallaşması baxımından faydalı olmuşdur. Şübhəsiz ki, bugünkü Sərgi də gələcək biznes layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üçün mühüm fürsətlər yaradacaqdır.
Bu Sərgi xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin keçirildiyi dövrə təsadüf edir. Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə dövlətimizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində və müstəqil inkişafında onun misilsiz xidmətləri vardır.”
“Sərgi iştirakçılarını – qabaqcıl iş adamlarını işğaldan azad edilmiş doğma torpaqların bərpası və inkişafı üçün dövlətimiz tərəfindən yaradılmış imkanlardan faydalanmağa, habelə biznes ideyalarını vahid məqsəd ətrafında birləşdirməyə dəvət edirəm.
Əminəm ki, “Rebuild Karabakh” Sərgisi Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda faydalı təşəbbüslərin uğurla gerçəkləşməsi və yeni işgüzar əlaqələr qurulması baxımından əlverişli platforma olacaqdır.
Bir daha bütün Sərgi iştirakçılarına və ziyarətçilərə işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıram! Qarabağ Azərbaycandır!”.
İnşaat Həftəsində iştirakçılar arasında ümumilikdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Finlandiya, Fransa, İran, İspaniya, İtaliya, Hindistan, Qazaxıstan, Litva, Macarıstan, Niderland, Özbəkistan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyədən ümumilikdə 390-dən çox şirkət yer alıb. Sərgilərdə Almaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çexiya, Macarıstan, Özbəkistan və Rusiya Federasiyası milli və regional stendlərlə təmsil olunur.
“Rebuild Karabakh” sərgisi burada iştirakçı olan beynəlxalq şirkətləri Qarabağda investisiya layihələrində iştirak etməyə dəvət edir. Sərginin elə əsas hədəfi də Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir.
Sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu mühüm hadisə Xəzər İnşaat Həftəsinin proqramında da öz əksini tapacaqdır. Bakı Ekspo Mərkəzində Ulu Öndərin Qarabağla bağlı fəaliyyətini və bu bölgəyə səfərlərini əks etdirən stend nümayiş olunacaqdır.
“Rebuild Karabakh” sərgisi ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, inşaat, inşaat materialları, kənd təsərrüfatı, mədənçilik, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infrastrukturu və bir sıra digər sektorlar üzrə təşkil edilib.
Bakı Ekspo Mərkəzində Şuşaya həsr olunmuş, şəhərin tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən informativ stend, "Qarabağ - xalçaçılıq diyarı" guşəsində isə milli ornamentlərlə zəngin Qarabağ xalçaları nümayiş olunur. Bundan əlavə, "Qarabağ fərqlilərin fırçasında" adlı sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların iştirakı ilə sərgi keçiriləcəkdir.
Xəzər İnşaat Həftəsinin işgüzar proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə “Böyük Qayıdış”a dair tədbirlər planı üzrə panel müzakirələri, ikitərəfli biznes görüşləri (B2B) və digər tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management”, “ICA Events” şirkətləridir

Rebuild Karabakh - the effect of positive processes and the speedy restoration of Karabakh
On October 19, the Caspian Construction Week, the largest event in the construction industry of the region, started at the Baku Expo Center.The event included the 3rd Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition - Rebuild Karabakh, the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition - BakuBuild, and the 15th Anniversary International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool - Aquatherm Baku. The 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition - Road&Traffic took place on the same dates.
Participating in the opening ceremony of the exhibitions were Samad Bashirov, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan; Emin Huseynov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh Economic Region (except Shusha District); Aydin Karimov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha District; Vahid Hajiyev, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Jabrayil, Gubadli, and Zangilan districts included in the Eastern Zangezur Economic Region, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan; Zohrab Gadirov, Deputy Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO); Rahman Hajiyev, Chairman of the Board of the Karabakh Revival Fund; Mammad Musayev, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan; Valeh Alasgarov, Chairman of the Board of Alat Free Economic Zone; Devletkhan Devletkhanov, Deputy Chairman of the State Urban Planning and Architecture Committee of the Republic of Azerbaijan; Elbey Gasimzadeh, Chairman of the Board of the Union of Architects of Azerbaijan; Edward Stroon, Director of ICA Group, and Farid Mammadov, General Director of Caspian Event Organizers.
At the opening ceremony, the letter from President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the participants was read.
"I sincerely greet you on the occasion of the opening of the 3rd Azerbaijan International Exhibition for the Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh "Rebuild Karabakh".
The experience of the past years has shown that organising exhibitions like this has been beneficial for the stimulation of socio-economic life in the liberated territories, the achievement of regional peace, and sustainable development. Undoubtedly, today's exhibition will also create significant opportunities for the implementation of future business projects.
This exhibition coincides with the centenary of the National Leader of our people, Heydar Aliyev. He rendered invaluable services to our state in establishing the territorial integrity and independent progress during all the periods, when he led Azerbaijan."
"I invite the exhibition participants, as far-sighted and pioneering businesses and entrepreneurs, to take advantage of the opportunities created by our state for the innovative development of the liberated territories, and to unite their business ideas around a common goal.
I am confident that the "Rebuild Karabakh" Exhibition will provide a favorable platform for the successful implementation of beneficial initiatives in Karabakh and Eastern Zangazur, as well as for establishing new business connections.
Once again, I wish all exhibition participants and visitors success in their endeavors! Karabakh is Azerbaijan!
The participants of the Caspian Construction Week are more than 390 companies from many countries around the world - Azerbaijan, Belarus, the Czech Republic, China, Finland, France, Germany, Great Britain, Hungary, India, Iran, Italy, Kazakhstan, Lithuania, Netherlands, Poland, Russian Federation, Slovenia, South Korea, Spain, Türkiye, UAE, Uzbekistan, and other countries. Moreover, national and regional stands put up by Germany, Hungary, the Czech Republic, United Arab Emirates, the Russian Federation and Uzbekistan.
Rebuild Karabakh, the first and only specialized exhibition dedicated to the reconstruction of the region, is held for the 3rd time this year. It aims to draw public attention to the positive changes that take place in Karabakh and works to involve companies and other entities in the restoration of the region. Rebuild Karabakh urges international participants to engage in investment projects in Karabakh; its ultimate objective is to boost investments in the region, ensure the participation of foreign companies, and have the regional infrastructure restored and civil facilities built from the ground up.
It is noteworthy that the exhibitions coincide with a memorable occasion: this year, we celebrate the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state and an outstanding politician and leader. This celebration is reflected in the Week's program as well. The Great Leader's contribution to Karabakh and his visits to the region will be commemorated with a stand at the Baku Expo Centre.
At the Baku Expo Center featured an informative stand about Shusha that reflects the history and cultural values of the city. Karabakh carpets rich in national ornaments will be displayed in "Karabakh - land of carpets" corner. As well as "Karabakh with the special brushes" exhibition with the participation of children with disabilities will be displayed during the exhibition.