Qarabağda quruculuq və bərpa işlər
Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 aprel 2016-cı il tarixli fərmanı ilə yaradılmışdır. Agentliyin yaradılmasında əsas məqsəd ölkə vətəndaşlarının yaşayış sahəsinə olan tələbatını təmin etmək, onların mənzil-kommunal şəraitini yaxşılaşdırmaqdan ibarətdir. Bu günə kimi agentliyimiz tərəfindən 11 mindən çox mənzil tikilib, 8471 ailə artıq mənzillə təmin olunub. Bundan əlavə, Bakı ilə paralel olaraq Sumqayıt, Lənkəran, Şirvan və Yevlaxda da yeddi tikinti layihəsi həyata keçirilməkdədir.
Qarabağın bərpası çərçivəsində agentliyimiz tərəfindən Füzuli və Cəbrayıl rayonlarında yaşayış kompleksləri tikilir. Füzuli rayonunda inşa edilən kompleksimiz 38 binada yerləşən 846 mənzildən ibarətdir. Füzuli şəhəri günündə kompleksimizdəki istirahət parkında böyük tədbir baş tutdu. Cəbrayıl rayonunda həyata keçirilən layihəyə əsasən isə, 33 binada yerləşən 712 mənzil tikilib.
İlk sərgidən bəri biz Xəzər İnşaat Həftəsində iştirak edirik. Tikintiyə, xüsusən də Qarabağın yenidən bərpası mövzusuna bütün iştirakçıların marağı müşahidə olunur. Və bizim məqsədimiz ziyarətçilərə işğaldan azad edilmiş torpaqlarda agentliyin apardığı tikinti-bərpa işləri barədə məlumat verməkdi

Construction and reconstruction activities in Karabakh
The State Housing Construction Agency of the Republic of Azerbaijan was established by a decree dated 11 April 2016 with the main purpose of meeting the needs of the country's citizens in terms of living space, improving their housing, and providing them with utility conditions. In addition, seven construction projects are currently underway not only in Baku but also in Sumgait, Lankaran, Shirvan, and Yevlakh.
As part of the reconstruction works in Karabakh, our agency is building residential complexes in Fizuli and Jabrayil districts. In Fizuli district, our complex consists of 846 apartments in 38 buildings located in the Fizuli district. On Fizuli City Day, a big concert was held in the recreation park adjacent to our complex.
The project implemented in Jabrayil district consists of 712 apartments in 33 buildings.
Since the first exhibition, we have participated in the Caspian Construction Week. We see the interest of all participants in construction, especially in the reconstruction of Karabakh. Our goal is to tell visitors about the construction and reconstruction works carried out by the agency on the lands liberated from occupation.