Qarabağda quruculuq və bərpa işlər
Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 aprel 2016-cı il tarixli fərmanı ilə yaradılmışdır. Agentliyin yaradılmasında əsas məqsəd ölkə vətəndaşlarının yaşayış sahəsinə olan tələbatını təmin etmək, onların mənzil-kommunal şəraitini yaxşılaşdırmaqdan ibarətdir. Bu günə kimi agentliyimiz tərəfindən 11 mindən çox mənzil tikilib, 8471 ailə artıq mənzillə təmin olunub. Bundan əlavə, Bakı ilə paralel olaraq Sumqayıt, Lənkəran, Şirvan və Yevlaxda da yeddi tikinti layihəsi həyata keçirilməkdədir.
Qarabağın bərpası çərçivəsində agentliyimiz tərəfindən Füzuli və Cəbrayıl rayonlarında yaşayış kompleksləri tikilir. Füzuli rayonunda inşa edilən kompleksimiz 38 binada yerləşən 846 mənzildən ibarətdir. Füzuli şəhəri günündə kompleksimizdəki istirahət parkında böyük tədbir baş tutdu. Cəbrayıl rayonunda həyata keçirilən layihəyə əsasən isə, 33 binada yerləşən 712 mənzil tikilib.
İlk sərgidən bəri biz Xəzər İnşaat Həftəsində iştirak edirik. Tikintiyə, xüsusən də Qarabağın yenidən bərpası mövzusuna bütün iştirakçıların marağı müşahidə olunur. Və bizim məqsədimiz ziyarətçilərə işğaldan azad edilmiş torpaqlarda agentliyin apardığı tikinti-bərpa işləri barədə məlumat verməkdi

Строительно-восстановительные работы в Карабахе
Указом от 11 апреля 2016 года было создано Государственное Агентство Жилищного Строительства Азербайджанской Республики, основной целью которого стало обеспечение потребностей граждан страны жилой площадью, улучшение их жилищно-коммунальных условий. На сегодняшний день наше агентство построило более 11 тысяч квартир, уже обеспечены жильём 8471 семья. Кроме того, реализуются семь строительных проектов не только в Баку, а параллельно в Сумгаите, Ленкорани, Ширване, Евлахе.
В рамках работ по реконструкции Карабаха нашим агентством строятся жилые комплексы в Физулинском и Джебраильском районах. Наш комплекс, построенный в Физулинском районе, состоит из 846 квартир, расположенных в 38 зданиях. В День города Физули в парке отдыха при нашем комплексе состоялся большой концерт.
По проекту, реализованном в Джебраильском районе, построено 712 квартир, расположенных в 33 домах.
Начиная с первой выставки, мы принимаем участие в Каспийской строительной неделе. Видим интерес всех участников к строительству, особенно к теме реконструкции Карабаха. И наша цель – рассказать посетителям о строительно-восстановительных работах, проводимых агентством на освобождённых от оккупации землях.